Nová štúdia hovorí jednoznačne. Toto je dôvod, prečo majú dojčené deti lepšiu imunitu

Hyriaková Kristína

Foto: pixabay.com

Od chvíle, keď sa narodíme, si naše telo vytvára ochranu. Musí zistiť, ktoré baktérie a vírusy si ponechať a ktoré odmietnuť, je to zložitý proces, ktorý môže zmeniť rozdiel medzi zdravým imunitným systémom a celoživotnými alergiami či poruchami autoimunity.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ešte stále nie je celkom jasné, ako spravujeme tento systém. Portál ScienceAlert však informoval o nedávnej štúdii vedcov z univerzity v Birminghame a prináša nový pohľad na tento proces a zistili, že materské mlieko podporuje rast dôležitých imunitných buniek, ktoré pomáhajú zvládať zápaly. „Vplyv prijatého mlieka na vývoj imunity v prvých týždňoch života dieťaťa ešte nebol skúmaný,“ tvrdí Gergely Toldy z univerzity v Birminghame.

Foto: pixabay

Skúmali novorodencov

„Pred našim výskumom nebol známy mimoriadny význam a skoré zapojenie špecifickej bunky a dojčenia.“ Štúdia sledovala imunitné funkcie 38 novorodencov, ktorý sa narodili cisárskym rezom. Dojčatá rozlišovali podľa toho či boli dojčené, kŕmené umelým mliekom alebo kombináciou oboch. Odobrali im vzorky krvi a stolice pri narodení a o tri týždne neskôr. Zistili, že rozdiel medzi počtom bielych krviniek u detí, ktoré boli iba dojčené v porovnaní s tými, ktoré boli kŕmené umelým mliekom.

Ilustračná foto: piqsels

Rozdiely medzi dojčenými deťmi

Počas troch týždňov sa počet bielych krviniek až zdvojnásobil u detí, ktoré boli výlučne dojčené. Materské mlieko taktiež poskytuje dojčaťom rôzne látky a živiny v dôležitých dávkach, ktoré poskytujú imunitnému systému všetko, čo je potrebné na boj proti infekciám. Samotný proces dojčenia však nie je ani zďaleka sterilný. Prenáša sa mikroflóra pokožky matky, ale aj množstvo jej vlastných buniek.

Foto: pixabay

Stále však nie je z vedeckého hľadiska jasné, prečo má materské mlieko taký účinok. Taktiež zistili, že špecifické črevné baktérie, o ktorých je známe, že podporujú regulačnú funkciu T-buniek, boli vo väčšom počte v tráviacom systéme dojčených novorodencov. V dnešnej dobe sú matky často pod veľkým tlakom, čo sa týka dojčenia a práve preto sa uchyľujú k niečomu, čo ich nestresuje, teda k umelému mlieku. Dojčenie je však skutočne lepšia a prirodzenejšia cesta, ako kŕmiť svoje dieťa a dopriať mu to, čo potrebuje.

Najnovšie články