Keď som začala robiť túto vec, podarilo sa mi schudnúť 10 kíl. A nebola to prísna diéta ani namáhavé cvičenie!

Gabriela Kinčoková

Najlepšie je začínať malými zmenami. Touto vetou sa v živote riadi mnoho ľudí, či už ide o vzťahy alebo napríklad aj chudnutie. Pri chudnutí by zmeny mali vyplývať z tých najbežnejších činností. Toto je 10 rád, ako schudnúť bez toho, aby ste robili nejaké radikálne zmeny. Niekedy sa stačí na veci pozrieť z inej strany a všetko ide jednoduchšie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nezabudnite, že najdôležitejšie je množstvo potravín

Foto: unsplash/rawpixel

Ak sa snažíte schudnúť, no vaše telo sa nijak nemení, skúste skontrolovať množstvo potravín, ktoré skonzumujete. „Často svojim klientom hovorím, aby si jedlá primeriavali k ľubovoľným veciam počas niekoľkých týždňov, aby tak vedeli približné množstvo od oka,“ hovorí odborníčka doktorka Gorinová.

Pozor na jogurty!

Foto: unsplash/Yanina Trekhleb

Mnoho ľudí sa dá zlákať na cestu zdravých jogurtov či jogurtových nápojov. Vo veľa prípadoch môžu jogurty obsahovať veľké množstvo cukru, tuku a kalórií. Ak si to neviete odsledovať, radšej sa týmto produktom vyhnite. Ovocné jogurty nahraďte čerstvým ovocím. „Vyberte si buď len čerstvé ovocie alebo sušené ovocie, nikdy nie obe možnosti,“ hovorí doktorka. „To isté platí pri výbere orechov či orechového masla,“ dodala.

Naplánujte si týždenný jedálníček

Foto: unsplash/JESHOOTS.COM

Zapíšte si na začiatku týždňa všetko, čo by ste chceli počas týždňa zjesť. Raňajky, desiatu, obed, olovrant a aj večeru. Tak si pekne odsledujete, čo jete navyše a čo vám prihadzuje kilá navyše. Ľahko tak prídete na chybu, ktorú robíte. Dnes už existujú rôzne aplikácie, ktoré si môžete stiahnuť do telefónu alebo si to jednoducho napíšte na papier. „Zapisovanie vás môže udržať obozretných a hlavne úprimných voči sebe. Kedykoľvek budete môcť napraviť svoje stravovacie návyky,“ hovorí odborníčka.

Pozor na to, aký alkohol pijete

Foto: unsplash/Tomas Jasovsky

Takisto ako jogurty, aj alkohol v sebe ukrýva veľké množstvo kalórií a cukrov. Dôležité je vedieť, aký alkohol si doprajete, najmä teraz počas sviatkov. Pohár vína obsahuje 120 až 130 kalórií, zatiaľ čo taká vodka obsahuje len 80 kalórií. Biely alkohol ako vodka, gin či akýkoľvek alkohol bez príchute je teda počas chudnutia vhodnejší. Sladké sirupy môžete nahradiť napríklad čerstvými bylinkami ako je mäta, rozmarín či tymian.

Sushi vám môže uškodiť

Foto: unsplash/Pille-Riin Priske

Sushi sa na prvý pohľad javí ako dobrá alternatíva počas chudnutia. Avšak, aj bežné sushi vám môže rýchlo sabotovať vaše sny o dokonalej postave. Nahraďte klasické rybie sushi za veggie verziu. Namiesto lososa si môžete dať sushi s avokádom a namiesto tuniaka napríklad uhorku. Dr. Gorinová tiež odporúča priobjednať si viac zeleniny a tiež zázvorový topping, ktorý je veľmi zdravý a urýchľuje chudnutie.

Doprajte si 7 až 9 hodín spánku

Foto: unsplash/Gregory Pappas

K správnemu chudnutiu sa dopracujete aj s pomocou kvalitného spánku. „Kvalitný a dostatočne dlhý spánok vám môže pomôcť počas dňa robiť správne rozhodnutia a to najdôležitejšie, budete mať dostatok energie,“hovorí Gorinová. Ak chcete zhodiť posledných pár kíl odporúča sa dať si budík o pol hodinu či hodinu skôr, aby ste mali dostatočný čas všetko stihnúť.

Dajte si pozor nato, koľko dressingu na šalát používate

Foto: unsplash/Sara Dubler

Šalátová zálievka alebo teda dressing môže obsahovať veľké množstvo kalórií, preto by bolo najlepšie, keby ste si ho nedávali vôbec. Len štyri polievkové lyžice takéhoto dressingu môžu mať dokopy 240 kalórií. Skúste si niekoľkokrát po sebe odmerať správnu dávku dressingu, aby sa vám nestalo, že s dáte viac ako je odporúčané množstvo.

Jedzte viac zeleniny ako prílohy

Foto: unsplash/Dan Gold

Ak je vaša chladnička plná mäsa a na stole máte viac druhov pečiva a len málo tvorí zelenina, niečo nie je v poriadku. „Polovica chladničky by mala byť počas chudnutia naplnená zeleninou,“ tvrdí doktorka. Grilovanie, dusenie či pečenie sú výbornými voľbami na to, ako byť majstrom kuchárom vegetariánskej kuchyne. Preto si namiesto zemiakov k mäsu pripravte grilovanú zeleninu.

Na desiatu si dajte orechy

Foto: unsplash/Jenn Kosar

Rôzne keksíky a pečivo, ktoré si dáte na desiatu spôsobia, že váš cukor stúpne, máte na čas nejakú energiu, no všetko sa premieňa na tuk. Naopak orechy zanechajú vo vašom tele množstvo vitamínov, minerálov, zdravých tukov a prospešných látok.

Pridajte do vášho jedálníčka viac strukovín

Foto: unsplash/Milada Vigerova

Cícer, biela fazuľa, čierna fazuľa či šošovica môžu vášmu telu veľmi pomôcť. Majú vysokú hladinu bielkovín, preto vám umožnia cítiť sa plnšie. To bude neskôr dôkazom aj na váhe. Sú veľmi účinné pri strate hmotnosti. Zaraďte teda strukoviny do vášho jedálníčka pridaním do smoothie, do domáceho pečiva či do šalátov.

Každý človek má iné telo a preto netreba byť nešťastný z toho, ak sa vám nepodarí schudnúť veľké čísla za pár dní. Dôležité je si dôverovať a nevzdávať sa, ak niečo nepôjde úplne podľa vašich predstáv.

Pozri aj: AKTUÁLNE: Michael Schumacher robí pokroky. Údajne už nie je pripútaný na lôžko

Gabriela, womenshealthmag.com

Najnovšie články