Dávajte si pozor na tieto kozmetické produkty. Vedci upozorňujú, že obsahujú toxické chemikálie

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

V poslednej dobe sa často diskutuje o tom, ako mnohé kozmetické značky testujú svoje produkty na zvieratách, ale aj o tom, že nie vždy je obsah výrobku bezpečný pre našu pokožku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informoval portál Guardian, do kozmetických výrobkov popredných značiek, ktoré sú vyrábané aj v USA a Kanade, sa pridávajú chemikálie, ktoré môžu byť toxické. Štúdia, publikované v Environmental Science & Technology zistila, že vo viac ako polovici z 231 vzoriek make-upu a skrášľovacích produktov sa nachádzajú vysoké hladiny organického fluóru, ktorý je indikátorom PFAS (perfluóralkylované látky), ktoré sú pre zdravie škodlivé.

Foto: unsplash

Škodlivé produkty

Produkty, ktoré to zahŕňa, sú rúž, očné linky, maskara, podkladová báza, korektor, lícenka, balzam na pery, lak na nechty a mnohé ďalšie. Medzi produkty, ktoré najčastejšie obsahujú vysoké množstvo fluóru, patria vodeodolná riasenka (82 % testovaných značiek), podkladová báza (63 %) a tekutý rúž (62 %). Často sa im hovorí aj večné chemikálie, pretože sa prirodzene nerozkladajú, ale hromadia sa v ľuďoch.
Foto: unsplash

Zdravotné riziká

Tieto látky sú často na rôznych úrovniach spojené s rakovinou, vrodenými chybami, ochorením pečene, štítnej žľazy, zníženou imunitou, narušením hormónov a celým radom ďalších závažných problémov. Vedcov prekvapil vysoký počet výrobkou, ktoré tieto chemikálie obsahujú, pretože to je prvá štúdia zameraná na kozmetické výrobky. Autori štúdie testovali desiatky značiek ako sú napríklad L’Oréal, Ulta, Mac, Cover Girl, Clinique, Maybelline, Smashbox, Nars, Estée Lauder a ďalšie.

Štúdia však neodhalila, ktoré značky toxické chemikálie používajú, pretože im nechcú uškodiť. Budú však na to upozorňovať a zamerajú sa na to, aby sa všetky značky používaniu PFAS vyhli.