Správa, ktorá všetkých poteší. Vedci konečne prišli na to, ako zachrániť predčasne narodené deti

Hyriaková Kristína

Foto: flickr (a4gpa)

Každá budúca mamička si želá len to, aby bolo jej dieťatko zdravé. Niekedy však môžete urobiť úplne všetko, no nastanú komplikácie, s ktorými ste nerátali a dieťatko sa narodí predčasne.

Článok pokračuje pod videom ↓
Ako uvádza portál Unilad, podľa predchádzajúcich štúdií sa podarilo zachrániť život deťom, ktoré sa narodili po 23. týždni. Deti, ktoré sa narodili skôr, boli považované za narodené príliš predčasne na to, aby prežili. Veľmi často preto deti, ktoré prišli na svet v 22. týždni tehotenstva ani neoživovali. Nové dôkazy však naznačujú, že môžu prežiť.
Foto: pixabay

Dobrá správa pre predčasniatka

Väčšina detí, ktoré sa narodia v 22. týždni tehotenstva, zomrie. Až tretina by však mohla prežiť, keby im bola umožnená liečba. Podľa British Medical Journal tieto zmeny reflektujú stabilné kroky v novorodeneckej a pôrodníckej starostlivosti posledných desať rokov. Tieto zlepšenia viedli k zvýšeniu miery prežitia u predčasne narodených detí. Deti, ktoré sa v Británii narodia v 23. týždni tehotenstva a dostanú potrebnú starostlivosť, je v súčasnosti šanca na prežitie 4 z 10, kým v roku 2008 to bolo len 2 z 10. Podľa správy BBC News to konzultant, profesor Dominic Wilkinson označil ako fantastické správy.

Nedostatočne vyvinuté pľúca

Prežitie detí narodených pred 22. týždňom videli vedci ako neuskutočniteľné, pretože ich pľúca neboli považované za dostatočne vyvinuté. V tele matky sa vyvinie len ich časť, ktorá umožňuje výmenu kyslíka. Teraz však lepšie vedia, ako udržať extrémne predčasne narodené deti a vieme, že lekári sú ochotní poskytnúť im čo najlepšiu starostlivosť. Podľa správy The Telegraph sa za extrémne predčasne narodené deti považujú tie, ktoré prišli na svet medzi 22. a 26. týždňom tehotenstva. Podľa ich štatistík zomrie 7 z 10 detí narodených v 22. týždni, kým 8 z 10 detí narodených v 26. týždni bude žiť.

Foto: unsplash

Nová formula pre umelé mlieko

Podľa portálu IFL Science najnovšie výskumy hovoria o tom, že vedci našli formulu, ktorá má rovnaké výživové hodnoty ako materské mlieko. Hoci sa všeobecne uznáva, že pre dieťa je najlepšie klasické dojčenské mlieko, pre niektoré ženy je dojčenie nemožné. Výskumníci vytvorili vylepšenú dojčenskú výživu, ktorá ponúka mnoho rovnakých výhod, aké má materské mlieko, vrátane zložky podpory vývoja mozgu. Materské mlieko neobsahuje len kalórie, aby sa dieťa „vykŕmilo“, jeho súčasťou sú aj biele krvinky, ktoré pomáhajú v boji proti infekciám, špeciálne výživné látky, ktoré pomáhajú so zdravou činnosťou čriev, pomáhajú rastu a imunitnému systému.

Pomoc pre ženy, ktoré majú problémy s dojčením

Jednou z kľúčových zložiek materského mlieka sú tuky, ktoré sú potiahnuté membránou obsahujúcou výživné látky, ako napríklad proteíny, cukry a lipidy. Hoci nie je úplne jasné, prečo sú tieto živiny v membráne dôležité, zdá sa, že sa nedajú len tak ľahko nájsť. Vedci však uskutočnili klinickú skúšku, ktorej podrobili 300 dojčiat v Číne. Polovica bola kŕmená štandardnou detskou výživou a ďalšia polovica dojčenskú výživu s pridanou membránou z kravy. Práve tá druhá polovica sa môže pochváliť pôsobivými výsledkami, ako uvádza Journal of Pediatrics.

Foto: unsplash

Dojčatá, ktoré dostali vzorku membrány, mali po 18 mesiacoch silnejšie jazykové schopnosti, po roku lepšie udržiavali pozornosť a taktiež mali menšie dýchacie a tráviace ťažkosti. Hoci si vedci nie sú celkom istí povahou membrány a bude predmetom ďalšieho skúmania, pre mamičky, ktoré z nejakého dôvodu nemôžu dojčiť, to môže byť dobrá správa.

Najnovšie články