Dnes je svetový deň umývania rúk, ľudia často nevedia, ako si ich umývať správne. Dodržať by ste mali 5 krokov

Kristína Hagarová

Foto: pxfuel/ © Nevit Dilmen / CC BY-SA

Nikdy nebolo umývanie rúk dôležitejšie ako práve teraz. Hoci to už pred pandémiou koronavírusu väčšina z nás, teraz je dôležitý aj spôsob, akým si ich umývame.

Ako uvádza portál CNN, nikdy nebol žiadny návyk taký dôležitý, ako je práve čistenie rúk. Práve tak môžete koronavírusu predísť a zároveň aj zabrániť jeho šíreniu. Bez správneho umývania rúk však dovolíte baktériám, vírusom a mikróbom, aby sa ďalej šírili a spôsobovali choroby. „Pandémia COVID-19 poskytuje dôležitú pripomienku toho, že umývanie rúk mydlom a vodou je jedným z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov, ako zabrániť šíreniu choroboplodných zárodkov a zostať zdravým,“ povedal Vincent Hill, šéf pobočky USA pre prevenciu chorôb.

Foto: Pixabay.com

Prechádzajte tomu jednoducho

„Mnoho choroboplodných zárodkov, ktoré môžu spôsobiť choroby, sa šíria ďalej, keď si neumývame ruky mydlom a čistou tečúcou vodou. Umývanie rúk môže zabrániť tomu, aby jeden z troch ľudí dostal hnačky a jeden z piatich ľudí ochorel na dýchacie cesty. Preto je umývanie rúk dôležité a kľúčové, napríklad po použití kúpeľne alebo pri príprave jedla, pred jedlom, po kašlaní, po príchode domov.“

Foto: unsplash

Ľudia sú dôslednejší

Na umývanie rúk sa ľudia počas pandémie zameriavali oveľa častejšie. Podľa prieskumu až 88 % Američanov povedalo, že si umývajú ruky častejšie. Práve hygiena rúk je niečo, na čo sa počas globálneho dňa umývania rúk, zameriavajú najviac. Je to pritom veľmi ľahký, efektívny a šetrný spôsob prevencie chorôb. Viete však, ako by ste si mali ruky správne umývať? Na to má odpoveď CDC.

5 jednoduchých krokov

Vždy postupujte podľa týchto piatich krokov.

  1. Ruky si namočte do čistej teplej tečúcej vody.
  2. Dajte si na ruky mydlo a poriadne si ich vyumývajte až nad zápästie. Nezabúdajte na chrbát ruky, oblasť medzi prstami a pod nechtami.
  3. Drhnite si ruky aspoň 20 sekúnd. Ak potrebujete lepší odhad, môžete si spievať pieseň „veľa šťastia, zdravia“ dvakrát.
  4. Ruky si dobre opláchnite pod čistou tečúcou vodou.
  5. Osušte ich čistým uterákom alebo len tak na suchu.

O umývaní rúk sa toho hovorilo naozaj veľmi veľa, no je dôležité, aby ste skutočne nezabúdali na to, že je to veľmi dôležité a že by ste takto jednoducho mohli predchádzať všetkým problémom.