Takto sme sa nechali klamať celý ten čas! Odborníci zistili, že cholesterol s ochorením a upchávaním ciev nesúvisí

Banana

Varovania o škodlivosti vysokej hladiny cholesterolu si môžeme prečítať a vypočuť azda na každom kroku. Lekári varujú pred nadmernou konzumáciou potravín s vysokým obsahom cholesterolu a my sa tým často len slepo riadime. Je ale múdre zďaleka obchádzať vaječný žĺtok, maslo alebo olej, aj keď ani len netušíme, v akom stave je naša hladina cholesterolu v krvi? Ak ho máte v tele málo, koledujete si o vážne zdravotné problémy.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Drvivej väčšine ľudí sa pri slove cholesterol automaticky vybaví nepriateľ zdravého životného štýlu. Zlý cholesterol, ktorým nám hrozia lekári, nemusí byť našou nočnou morou a úhlavným nepriateľom. Skôr, ako sa mu začnete vyhýbať, prečítajte si o tejto látke viac.

Čo je vlastne cholesterol?

Cholesterol je lipid, čiže tuk rastlinného alebo živočíšneho pôvodu zo skupiny steroidov. Aj keby sme sa zo svojej stravy rozhodli úplne vylúčiť všetok cholesterol, v našom tele by sme ho stále našli. Telo si isté dávky cholesterolu produkuje samo, keďže je preň táto látka životne dôležitá. Cholesterol nájdeme v bunkových membránach, v našom tele ho obsahujú všetky tkanivá a samozrejme je prítomný i v krvi. Práve z nej sa zisťuje jeho hladina.

en.wikipedia.org

Najviac cholesterolu je v pečeni, kde sa táto látka v tele syntetizuje a vysoké hladiny cholesterolu vykazuje i mozog a miecha. To je teda signálom, že tieto životne dôležité orgány sa bez cholesterolu nezaobídu.

pixabay.com

Vo všeobecnosti rozlišujeme dva druhy cholesterolu, ktorých súčtom vzniká výsledné číslo vypovedajúce o hladine cholesterolu v krvi. „Zlý cholesterol“ (LDL) je lipoproteín s nízkou hustotou. Jeho vysoká hladina je škodlivá pre cievy, ktoré sa zanášajú a vzniká riziko aterosklerózy. Existuje ale i „dobrý cholesterol“ (HDL), čo je vlastne lipoproteín s vysokou hustotou. Čím vyššia je jeho hladina, tým viac pomôžeme správnemu fungovaniu nášho organizmu a celkovému zdraviu.

Cholesterol je životne dôležitý

Ak máme vysokú hladinu cholesterolu, pravdepodobne nám hrozí ateroskleróza, čo je vlastne ochorenie tepien. Čím viac tukových látok sa do stien cievy ukladá, tým menej krvi je schopné cez tepnu prejsť. Tým pádom nie je naše srdce dostatočne zásobené krvou, teda ani kyslíkom, čo spôsobuje život ohrozujúci stav najmä pri zvýšenej námahe (napríklad pri športe). Aj nízka hladina cholesterolu je ale veľkým problémom.

Ak klesne hladina cholesterolu v krvi pod určitú hranicu, zvyšuje sa riziko depresií, dokonca môžeme mať sklony k agresivite alebo násilníckemu správaniu. Tento problém vzniká z nedostatku cholesterolu, ktorý má obaľovať nervové bunky. Bez neho náš duševný stav nie je „správne nastavený“ a my sa teda necítime dobre.

pixabay.com

Keďže je cholesterol súčasťou pri budovaní bunkových stien, je logické, že bez neho dochádza k ich oslabeniu. To je pre nás nebezpečné, aj pokiaľ ide o cievy. Aj správne vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch sa nezaobíde bez cholesterolu. Jednoducho ho v tele potrebujeme a bez neho trpí aj náš imunitný systém, môžeme byť unavení, podráždení a ublížime i nášmu libidu.

Málo cholesterolu, vyššie riziko úmrtia?

Vari najšokujúcejšie je zistenie vedcov z univerzity v Honolulu, ktorí sledovali vyše 3500 mužov nad 70 rokov po dobu viac ako 20 rokov. Výsledky výskumov vyvrátili mýty o úmrtnosti kvôli vysokému cholesterolu a tejto látke takpovediac napravili reputáciu.

pixabay.com

Výskum dokázal, že čím nižšia hladina cholesterolu v krvi u mužov bola, tým vyššia bola ich úmrtnosť. Pozorovaní muži boli rozdelení do štyroch skupín podľa hladiny cholesterolu, pričom prvá skupina, kde boli muži s najnižšou hladinou cholesterolu mala najvyššiu úmrtnosť. Pri jej porovnaní so štvrtou skupinou, kde boli ľudia s najvyššou hladinou cholesterolu, lekári došli k zisteniu, že ľudia v štvrtej skupine majú o 35 % nižšiu úmrtnosť ako ľudia v prvej skupine.

Záverom bolo odporúčanie lekárov pre ľudí vo vyššom veku (nad 70 rokov), aby si strážili hladinu cholesterolu, ktorá nemá klesnúť pod 4.65 mmol/l.

Skôr, ako sa rozhodnete znížiť príjem jedál s obsahom cholesterolu, nechajte si urobiť lekárske vyšetrenie, ktoré napovie viac o hladine cholesterolu v krvi a poraďte sa so svojím lekárom. Tak, ako je zdravotným rizikom nadbytok cholesterolu, je nebezpečná aj jeho nízka hladina, takže platí známe pravidlo: zvoľte zlatú strednú cestu.

Pozri aj: TEST: Ktorá osoba je najhlúpejšia? Nech sa rozhodnete akokoľvek, vaša voľba o vás niečo prezradí

zdroj: babskeveci.sk (Jana L)

Najnovšie články