Propagujú ju Jennifer Lopez aj Heidi Klum. Vďaka tejto diéte schudnete desiatky kíl, zaplatíte však svojím zdravím

Hyriaková Kristína

Foto: Instagram (j.lo) / unsplash

Vedecká štúdia prišla na to, že metóda prerušovaného pôstu, ktorú propaguje Jennifer Lopez alebo aj Heidi Klum, je spojená so zvýšeným rizikom úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Tyla, prerušovaný pôst sa v posledných rokoch stal medzi ľuďmi veľmi populárny. Otvorene ho propaguje aj Elon Musk, Kourtney Kardashian či Halle Berry. Prerušovaný pôst znamená, že ste jednoducho dlhšie bez jedla. Pravdepodobne najsledovanejšia z týchto metód je diéta 16:8, teda 16 hodín nejete a 8 hodín jete.

Diétu propagujú celebrity, nie je však zdravá

Toto propaguje aj Jennifer Aniston či Vanessa Hudgens. Hoci predchádzajúce výskumy hovorili o tom, že tento typ stravovania vám pomôže zlepšiť krvný tlak či hladinu glukózy v krvi, zdá sa, že vás vystavuje oveľa väčšiemu riziku, a síce srdcovým ochoreniam.

Skupina vedcov z USA skúmala dlhodobé zdravotné účinky prerušovaného pôstu. American Heart Association sledoval 20-tisíc dospelých ľudí počas doby osem rokov. Po preskúmaní zistili, že ľudia, ktorí dodržiavali prerušovaný pôst, mali o 91 % vyššie riziko úmrtia v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení. Štúdia tiež naznačuje, že hoci prerušovaný pôst môže mať krátkodobé výhody, ich dlhodobé nepriaznivé účinky sú skutočne vážne.

Najnovšie články