Obrovský pokrok v medicíne: Vedci konečne prišli s liekom na Alzheimerovu chorobu, už je dostupný aj na trhu

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Veda ide míľovými krokmi dopredu, a to sa týka aj medicíny. Odborníci na celom svete sa snažia nájsť príčiny a aj lieky na choroby a ochorenia, ktoré trápia ľudí po celom svete. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Veľkým preborníkom v tomto je práve Čína, ktorá podľa Unilad nedávno schválila liečivo na báze morských rias, ktoré je nazývané oligomannate a môže byť použité na liečbu miernej až stredne závažnej Alzheimerovej choroby. Je to prvá nová liečba tejto poruchy za posledných 17 rokov a čínska agentúra pre bezpečnosť liekov ju práve uviedla do predaja, hoci ešte stále pokračujú klinické testy.

Foto: unsplash

Nie je jasná príčina

Vedci začali testovať lieky z morských rias potom, čo zistili, že u starších ľudí, ktorí ich pravidelne konzumujú, je menej pravdepodobné, že sa u nich choroba vyvinie. Alzheimerova choroba je bežným typom demencie, ktorá je spojená s pokračujúcim poklesom fungovania mozgu a môže to ovplyvniť pamäť, schopnosti myslenia a ďalšie mentálne schopnosti. Presná príčina choroby zatiaľ nie je úplne objasnená a zatiaľ teda nebol objavený žiadny liek. Jedinou dostupnou liečbou sú lieky určené na zmiernenie niektorých symptómov.

Pomôžu morské riasy

V roku 1997 začal čínsky výskumný tím pod vedením doktora Geng Meiyu skúmať možné súvislosti medzi morskými riasami a Alzheimerovou chorobou. Tím strávil dve desaťročia skúmaním morských rias a identifikáciou jedinečného cukru, ktorý by mohol pomôcť zmierniť príznaky. Podľa prvých štúdií lieku, ktoré sa uskutočnili na základe pokusov na 818 pacientoch, nový liek môže zmierniť príznaky choroby za štyri týždne.

Foto: unsplash

Nevylieči, no pomôže

Lu Songtao, prezident farmaceutickej spoločnosti Green Valley, verí, že bude k dispozícii pre čínsky trh do konca roka a taktiež verí, že bude v blízkej budúcnosti dostupná aj na svetových trhoch. Lekári však upozorňujú, že tento liek nevie vyliečiť mozog, ktorý je už v závažnom stave, ale určite bude schopný pomôcť postihnutým, ktorým bola choroba diagnostikovaná len nedávno.

Najnovšie články