Ak si myslíte, že z toho vyrastie, ste na omyle. Počet detí s obezitou sa neustále zvyšuje, varujú odborníci

Lucia Mužlová

Jednou z najaktuálnejších tém v oblasti zdravého životného štýlu je v súčasnosti boj s nadváhou a obezitou. Katarína Slotová z banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v tejto súvislosti upozorňuje najmä na význam správnych návykov u detí a mládeže.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: unsplash/li tzuni

„Stravovacie návyky a životný štýl, ktoré si deti osvoja, pretrvávajú spravidla celý život. Mladí ľudia, ktorí sú už v detstve vedení k zdraviu prospešným stravovacím návykom ich dodržiavajú aj v dospelosti, čím významne znižujú riziko vzniku a rozvoja chronických civilizačných chorôb, predovšetkým kardiovaskulárnych a onkologických,  diabetu II. typu a osteoporózy,“ skonštatovala v tejto súvislosti odborníčka.

Výskyt nadváhy a obezity medzi školopovinnými deťmi a mládežou podľa jej slov alarmujúco stúpa. Svetová zdravotnícka organizácia charakterizuje obezitu v súvislosti s jej stále zvyšujúcim sa výskytom ako globálnu epidémiu. Najzávažnejším dlhodobým dôsledkom obezity v detstve je jej pretrvávanie do dospelosti. Odhaduje sa, že 50 až 80 percent obéznych mladých ľudí sa obezity nezbaví ani v dospelosti.

Foto: unsplash/Rhone

„Postoje, názory, návyky a hodnotový systém aj v oblasti životného štýlu získavajú deti vo svojich rodinách. V prostredí škôl v komunikácii s pedagógmi však deti prežívajú podstatnú časť svojho aktívneho dňa, a preto toto prostredie je pre žiakov významným zdrojom informácií o pravidlách a zákonitostiach, ktoré v živote fungujú,“ podotkla.

Metódou pomalých a postupných krokov tak môžu podľa odborníkov verejného zdravotníctva pracovať s touto témou aj na školách. Ide napríklad o podporu konzumácie ovocia a zeleniny namiesto sladkostí a sladených nápojov, zdôrazňovanie významu pestrej a racionálnej stravy a jej pravidelnosti či vylúčenie automatov so sladkými nápojmi a cukrovinkami zo školského prostredia a podporu pohybových aktivít.

Pozri aj: 9 príznakov, ktorými vám vaše telo dáva najavo, že má nedostatok horčíka

TASR

Najnovšie články