Ak si v supermarkete kupujete balenú vodu, zbystrite pozornosť! Neuveríte, čo obsahuje a čo do tela prijímate jej pitím

KatkaR

Ak si myslíte, že používaním plastových obalov ubližujete “iba“ nášmu životnému prostrediu, ste na omyle. Vo vode, ktorá sa predáva v plastových fľašiach, sa totiž našli miniatúrne plastové čiastočky, a to dokonca aj v tých od zvučných svetových značiek. Z toho vyplýva, že pravidelnou konzumáciou takto balených vôd môžete pravdepodobne poškodiť aj svoje zdravie. 

pixabay.com

Znepokujujúci je najmä fakt, že mikroplasty boli nájdené až v 93% testovaných vzoriek, a to napriek tomu, že sa jednalo o populárne svetové značky. Situáciou sa už zaoberá aj Svetová zdravotnícka organizácia (skr. SZO, angl. WHO, pozn. redakcie), ktorá skúma zdravotné riziká konzumácie plastových čiastočiek v pitnej vode.

Záujem WHO o túto oblasť vyvolali výsledky skúmania novinárskej organizácie Orb Media, ktorá testovala viac než 250 fliaš od 11 značiek – zahŕňajúc napríklad Nestlé Pure Life, Dasani, Evian, San Pellegrino či Gerolsteiner – pričom výskum prebiehal v 9 krajinách Európy, Ázie, Afriky a Ameriky.

pixabay.com

Štúdia, ktorú realizovala State Univesity of New York, následne preukázala, že rôzne druhy mikroplastov sa nachádzajú v drvivej väčšine (v spomínaných 93%) všetkých fľaškových vôd. Výskumníci tiež uviedli priemer 10,4 plastických čiastočiek na 1 liter vody.

Síce neexistujú priame dôkazy dokazujúce škodlivý vplyv mikroplastov na ľudské zdravie, avšak v nadväznosti na alarmujúce výsledky spomenutých štúdií sa WHO podľa vlastných slov zameria na meranie celkového vplyvu konzumácie plastových častíc, a to počas celého života. “Keď premýšľame o zložení plastov, o tom, či sa v nich nachádzajú toxíny, do akej miery by mohli obsahovať škodlivé zložky, a čo vlastne môžu tieto zložky spôsobiť v ľudskom tele – doteraz tu nebol výskum, ktorý by nám to povedal,“ vyjadril sa Bruce Gordon z WHO. “Zvyčajne tu máme niečo ako ‚bezpečný limit‘, ale na to, aby sme ho mali, musíme pochopiť, či sú tieto veci nebezpečné, a či sa objavujú vo vode v koncentrácii, ktorá je nebezpečná.“

pixabay.com

Výrobcovia, ktorí boli počas prešetrovania tohto problému kontaktovaní, si stoja za tým, že ich produkty spĺňajú všetky požiadavky vládnych inštitúcií. Dve značky – Nestlé a Gerolsteiner – dokonca uviedli, že ich vlastné testovanie potvrdilo prítomnosť mikroplastov vo vode, ktorú predávali, avšak v oveľa nižšom množstve než aké uvádzajú výsledky organizácie Orb Media. Ostatné značky so zverejnením výsledkov vlastných testov na kontamináciu vody plastovými čiastočkami nesúhlasili.

Prekvapilo vás, že plastové čiastočky sa nachádzajú dokonca aj vo vode, ktorú si bežne kupujete na uhasenie smädu? Možno je čas, aby sme začali brať problematiku plastového odpadu a jeho dopadu nielen na životné prostredie, ale aj na naše zdravie, naozaj vážne! Nemyslíte?

Pozri aj: Je v nej 10 lyžíc cukru, no menej kofeínu ako v káve! Toto je 8 faktov, ktoré ste o tomto nápoji vôbec netušili

Katuš, womenshealthmag.com

0
Komentovať