Nikdy som nebola znalkyňou mäsa, no moja sestra ma naučila, ako si vybrať tie najkvalitnejšie kúsky. Naučte sa to aj vy a už nikdy nebudete jesť nekvalitné mäso

Monizz

Dnes sa  viac ako inokedy zaujímame o pôvod mäsa, ktoré doma tepelne spracovávame. Po škandáloch zo zahraničia a aj po kauzách o nekvalitných potravinách dovážaných na Slovensko sa treba pozerať do nákupných košíkov naozaj poriadne. A to platí najmä pri čerstvých výrobkoch s mäsom na čele.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Ako zistiť, ktoré je kvalitné?

Najčastejšie si kúpime nekvalitné mäso, ktoré je napichané vodou a antibiotikami. Netreba uberať na použití antibiotík, ktoré odborníci považujú za opodstatnené, no o vode by nemala byť ani reč. Mäso, ktoré sa nám dostáva na stôl, je potom síce veľké a objemné, no po upečení alebo udusení z neho vyjde kopa vody a nám ostanú na pekáčoch či v panviciach iba ak oči pre plač.

pixabay.com

Zvieratá žijúce na bitúnkoch, či vo výkrmných družstvách majú otrasné podmienky, sú stresované a odráža sa to aj na kvalite a chuti mäsa. Nehovoriac o tom, že mäso zo zvierat zabíjaných pod stresom je tvrdé a stuhnuté v dôsledku stresového smrtného kŕča. Napriek tomu sú tieto otrasné  praktiky stále prítomné na veľkej väčšine domácich fariem a len máloktorá farma tak produkuje naozaj kvalitné mäso. Farmám takéto metódy síce ušetria peniaze, no konzument je v konečnom dôsledku stále nespokojný. Lenže čo má na výber, ak iné mäso tu takmer ani nemáme?

Znaky kvalitného mäsa

Mäso by v žiadnom prípade nemalo byť mokré ani lepkavé.

Vysoko kvalitná a čerstvá bravčovina je vždy ružová, teľacina a hovädzina má rozpätie farieb od svetloružovej po tmavočervenú.

sovkusom.ru

Mäso dopované vodou a antibiotikami je zväčša trochu mľandravé na dotyk. Vyberajte si preto taký kúsok, ktorý je hmatateľne elastický. Ak doňho pichnete prstom, okamžite sa vráti do pôvodnej polohy.

Z čerstvého a kvalitného mäsa by v žiadnom prípade nemala vytekať krv.

pixabay.com

Antibiotiká na nás vplývajú

S pribúdajúcim počtom alergikov, stúpa aj počet alergií na mäso. Čítate správne. Alergie na mäso sú záležitosťou existujúcou, no stále u menšiny z postihnutých. Napriek tomu je potrebné povedať, že alergie na mäso nie sú tak celkom alergiami na mäso, ale na to, čo mäso obsahuje, jednoducho povedané – na antibiotiká.

Ak jete antibiotikami nadopované mäso dlhodobo, môžu sa u vás objaviť problémy s imunitou, môžete byť náchylnejší na ľahké ochorenia a pri ťažších vírusoch a infekciách môže liečba trvať dlhšie.

pixabay.com

Okrem toho antibiotiká v mäsa výrazne narúšajú prirodzenú mikroflóru, čo sa môže prejaviť aj častejším chodením na veľkú potrebu, či dokonca preháňaním.

Ako sa ich zbaviť?

Ak pečiete mäso aspoň 3 hodiny, obsah antibiotika by sa mal znížiť o 90%. Problém je, že takto dlho pečie mäso len málokto. Nanajvýš sa tak môže piecť hovädzie pri nižšej teplote, no ani to nie je záruka, že budete jesť mäso skutočne „čisté“.

pixabay.com

Proti antibiotikám sa dá bojovať aj hlbokým zmrazovaním mäsa a mäsového produktu. Ich počet sa zníži minimálne o 20-25%. Rovnako ho môžete aspoň z časti očistiť, ak ho pred tepelnou úpravou namočíte do roztoku vody, soli a sódy bikarbóny. Antibiotiká neutralizujú aj čučoriedky, brokolica, brusnice, či silné koreniny.

Pozri aj: TEST OSOBNOSTI: Uvideli ste na tomto obrázku najprv ženu alebo muža? Prečítajte si, čo to o vás prezrádza

zdroj: babskeveci.sk, sovkusom.ru

Najnovšie články