Čo znamená tento štvorček na každej zubnej paste? Zelený, modrý, červený. Dôležitá je práve jeho farba

Monizz

Všimli ste si niekedy, že na zadnej strane obalu zo zubnej pasty je farebný štvorček? Niektoré médiá uvádzajú, že nám štvorčeky môžu napovedať niečo viac o kvalite zubnej pasty, ktorú používame. Je to ale skutočne tak? Pátrali sme po význame záhadných štvorčekov a zistili sme zaujímavé veci.  Vyberte si svoju  zubnú pastu oveľa lepšie, rýchlejšie a zodpovednejšie.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Želaný efekt už viac nemusí byť len želaný. Často si berieme z regálov drogérií zubné pasty, ktoré majú obrovský nadpis hlásajúci ich bieliace účinky. Faktom ostáva, že o skutočnom účinku, ktorý daná pasta môže na zuby mať, hovorí jej zadná strana. Ak si kupujete pasty od serióznych výrobcov, mali by ste vďaka malým farebným štvorčekom jedným pohľadom zistiť, na čo konkrétna pasta naozaj funguje. Takto to aspoň tvrdia niektoré stránky. Jedná sa však o ničím nepodložené informácie. Poďme sa teda pozrieť na to, ako by to „vraj“ malo byť, no v skutočnosti sú tieto informácie len klamlivé.

Záhadné štvorčeky

Zelený štvorček zo zadnej strany tuby vraj označuje, že pasta je zložená takmer výlučne z prírodných zložiek. Takýchto zubných pást je na trhu naozaj ako šafranu. Okrem toho, podobné zelené označenie môžete bežne vídať aj na iných kozmetických výrobkoch založených na prírodnej báze.

pixabay.com

Modrý štvorček by mal hovoriť o tom, že pasta obsahuje tak chemické, ako aj prírodné zložky.

Naopak, červený štvorček priznáva, že v paste je síce malé, ale predsa nie zanedbateľné množstvo nebezpečných chemikálií. Zuby si s takouto pastou môžete umyť naozaj bez obáv. Problémy môžu nastať, ak by ste pastu zjedli, a to najmä v zvýšenom množstve.

„Najnebezpečnejší“ je čierny štvorček. Ten označuje presne ten druh pást, ktoré sú takmer stopercentným chemickým produktom, teda neobsahujú žiadne prírodné zložky.

pixabay.com

Tieto informácie sme sa ale rozhodli overiť a zistili sme, že sa jedná o nepravdivú informáciu, ktorá sa aj na naše stránky dostala už v roku 2013. Ako uvádza stránka hoax.cz, táto správa k nám prišla z anglických zdrojov a rozšírila sa aj u nás. Farebné označenie na zubných pastách nehovorí o ich kvalite a obsahu. Aj preto by ste mali byť v pozore a vždy si radšej dobre prečítajte informácie o zložení zubnej pasty, ktorú sa chystáte používať.

Štúdie dokazujú, že časté návštevy u zubného lekára si zapríčiňujeme neraz aj sami, a to najmä používaním bieliacich pást alebo zubných práškov. Takisto pasty zložené takmer výlučne z chemických prísad poškodzujú zubnú sklovinu a tie nekvalitnejšie ju dokážu pri dlhodobom používaní úplne zničiť. Ak sa pýtate, ako je možné, že takéto pasty sa dostanú na trh, odpoveď nehľadajte. Je to zbytočné.

pixabay.com

Rozhodne sa vyhýbajte všetkému, čo je na vašich zuboch drsné – teda pastám s obsahom drobných čiastočiek, zubným práškom či domácim výrobkom neovereným komorou. Spôsobiť si okrem pokazených zubov môžete aj nadmerné žltnutie zubov, alergie alebo astmatické záchvaty. A to sme ani netušili, čo všetko dávame do úst!

Pozri aj: Čo o vás prezrádza účes? Toto je 9 populárnych strihov, ktoré o vašej osobnosti vedia povedať naozaj veľa

zdroj: babskeveci.sk (M)