Ako sa prejavuje variant omikron? Lekári zverejnili 14 hlavných príznakov

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Takmer hneď, ako sa začal šíriť variant omikron, si lekári všimli mierne rozdiely v symptómoch svojich pacientov v porovnaní s predchádzajúcimi varianmi. 

Čoraz bežnejšie boli mierne príznaky podobné prechladnutiu, ako sú bolesti hrdla, kýchanie alebo nádcha. Ako uvádza portál Business Insider, niekdajšie charakteristické znaky koronavírusu, ako sú horúčky, kašeľ a strata chuti či čuchu, sú oveľa menej časté. Najmä u ľudí, ktorí sú zaočkovaní, sú príznaky veľmi podobné prechladnutiu.

Komplexný pohľad na symptómy

Tvrdí to doktorka Claure Steves, vedkyňa zapojená do štúdie Zoe COVID Symptom Study. Štúdia využíva aplikáciu pre smartfóny na zaznamenávanie toho, ako sa každý deň cítia státisíce ľudí po celom Spojenom kráľovstve. Ponúka tiež komplexný pohľad na to, ako sa symptómy zmennili v priebehu pandémie, najmä s príchodom variantov delta a omikron.

Foto: unsplash

Tabuľka zverejňuje najčastejšie príznaky

Zverejnili preto tabuľku, ktorá ukazuje na najčastejšie príznaky omikronu, pričom vychádzali priamo z údajov nahromaždených aplikáciou Zoe. Zozbierané údaje nerozlišujú medzi očkovanými a neočkovanými.

 1. nádcha
 2. bolesť hlavy
 3. únava
 4. kýchanie
 5. bolesť hrdla
 6. kašeľ
 7. zachrípnutý hlas
 8. zimnica
 9. horúčka
 10. závrate
 11. zahmlievanie mysle
 12. bolesti svalov
 13. strata čuchu
 14. bolesti na hrudi
3
Komentovať