Pijete dostatočné množstvo vody? 10 spôsobov, ako vám telo môže signalizovať nedostatok tekutín

Lucia Mužlová

Všetci vieme, že ľudské telo tvorí viac ako 60% vody a samotný mozog pozostáva z takmer 85% tejto vzácnej tekutiny. Je ťažké predstaviť si jej dôležitosť a preto je tu jeden jednoduchý príklad. Ak by vás vyložili na púšť, bez jedla by vaše telo vydržalo približne 8 týždňov.

Bez vody by to avšak nebolo viac ako 5 dní. Okrem tohoto drastického príkladu môže vaše telo trpieť miernou dehydratáciou aj každý deň. Prečítajte si 10 príznakov, ako môže vaše telo signalizovať nedostatok vody vo vašom tele.

Často trpíte tupou bolesťou hlavy

deh1
menshealth.com

Ak sa vám zdá, že trpíte častými bolesťami hlavy a ste zdravá, je veľmi pravdepodobné, že trpíte miernou formou dehydratácie. Výskum časopisu Journal of nutrition preukázal, že aj 1,36% dehydratácie môže spôsobovať bolesti hlavy.

Ste hladná, často aj po jedle

deh6
pixabay.com

Aj naše telo sa môže mýliť. Určite často pociťujete hlad na niektoré potraviny, v skutočnosti však vaše telo priam kričí po tekutinách. Najbližšie, keď vás premôže hlad, skúste namiesto koláčiku siahnuť po pohári pomarančového džúsu.

Trpíte zápchou

Áno, o tomto probléme nie je ľahké hovoriť, dokonca sa nám to môže zdať nepríjemné konzultovať aj s našim lekárom. Ak máte teda pocit, že nedostatok vlákniny problémom nebude, je možné, že práve voda je chýbajúcou zložkou vo vašom príjme tekutín.

Máte sucho v ústach

deh5
pixabay.com

Podľa portálu Science Daily, ak je telo dehydratované, prestane produkovať sliny, ktoré majú antibakteriálnu funkciu. Výsledným efektom je nepríjemné sucho v ústach. Pokúste sa mať v pracovni na stole džbán s vodou a dbajte na to, aby ste každú hodinu vypili aspoň pohár vody.

Často vás trápia kŕče

deh2
thebeautybean.com

Počas športu, ak nedodržujeme pitný režim, sa môže stať, že sa telo prehreje a potrápia ho kŕče. Počas leta, v teplom počasí, naše telo funguje rovnako a je tak náchylné na prehriatie a dehydratáciu. Tá môže viesť k nerovnováhe minerálnych látok a elektrolytov v tele.

Vaša pokožka je suchá a stráca pružnosť

cosmetiqo.com

Mnoho žien investuje do drahých krémov a pleťových vôd v snahe udržať svoju pleť mladú a zdravú. Avšak riešenie na všetky problémy týkajúce sa pleti je hlavne zostať hydratovaná. Urobte si svoj obľúbený ovocný čaj alebo pridajte do poháru vody pár kvapiek citrónovej šťavy.

Váš moč je tmavej farby

Vaše telo vás pozná najlepšie a aj týmto spôsobom vám môže signalizovať, že niečo nie je v poriadku. V najlepšom prípade len potrebujete väčší príjem tekutín a tým pádom sa aj zvýši počet vašich návštev v kúpeľni. Na druhej strane, ak ani príjem tekutín nezlepší váš stav, určite neodkladajte návštevu lekára.

Máte závrate pri vstávaní

deh7
pixabay.com

Krv v našom tele tvorí 95% vody, takže ak ste dehydratovaná, objem vašej krvi klesne. Niekedy vedľajším účinkom môže byť pocit závratu pri vstávaní. Podľa nutričnej poradkyne Lisy Nelson je ten pocit spôsobený poklesom krvného tlaku, čo v niektorých prípadoch môže byť nebezpečné. Tomuto problému sa môžete vyhnúť aj stiahnutím si aplikácie do svojho smartfónu, ktorá vás bude upozorňovať na dodržiavanie pitného režimu.

Ste unavená, náladová a máte málo energie

deh3
bodyandsoul.com.au

Náš mozog je takmer celý tvorený z vody, tak niet divu, že sa nám ťažko rozmýšľa pri dehydratácii. Podľa časopisu European Journal of Clinical Nutrition stačí 1% dehydratácia a naša nálada môže klesnúť rovnako ako aj naša energetická hladina.

Pociťujete búšenie srdca

deh4
newhealthadvisor.com

Jeden z menej známych prejavov dehydratácie je búšenie srdca. Jeden z hlavných spúšťačov je práve dehydratácia v kombinácii s nadmernou dávkou kofeínu. Ak sa u vás vyskytuje časté a dlhotrvajúce búšenie srdca s inými príznakmi, neváhajte kontaktovať svojho lekára.

Zdroj: babskeveci.sk (Bianka Pontyová), shareably.net

0
Komentovať