Slabé nechty a bezdôvodné priberanie. Toto je 10 príznakov, ktorými telo dáva najavo nedostatok vitamínu C

Zuzana Fulopova

Foto: pixabay

Aby naše telo fungovalo tak ako má, je dôležité mať dostatok vitamínu C. Pri jeho nedostatku môže dôjsť k rôznym symptómov, ktoré sa však úpravou stravy rýchlo znormalizujú. Ako však zistíme, že nám v tele chýba práve tento vitamín? Mnohí vedci sa zhodujú, že týchto 10 príznakov stojí za jeho nedostatkom.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay

Krvácajúce ďasná

Vedci zistili, že ak nemáte dostatok dennej dávky vitamínu C, vaše ďasná sú oveľa oslabené, až začnú puchnúť a krvácať. Aby ste predišli týmto symptómom, odborníci odporúčajú brať vitamín C dospelým ženám a to v množstve asi 75 mg denne a dospelým mužom 90 mg denne. Ak však fajčíte, pridajte k tejto norme 35 mg.

pixabay

Tvorba modrín

Ak je vaša pokožka nadmerne citlivá pri všetkých zraneniach, pravdepodobne tiež trpíte nedostatkom vitamínu C, ktorý prispieva k tvorbe kolagénu. Preto v tomto prípade stačí do vášho jedálnička len pridať viac zeleniny a citrusových plodov.

Vypadávanie vlasov

pixabay

Pred tým ako vyhodíte množstvo peňazí za drahé séra a masky, stačí len začať jesť napríklad brokolicu a kiwi. Vedci odporúčajú miesto drahých doplnkov výživy zaradiť do jedálnička potraviny bohaté na vitamín C , ako aj iné vitamíny a vaše vlasy sa vám poďakujú.

Bolestivé kĺby

Kedže je vitamín C silný antioxidant, pri jeho nedostatku môže dôjsť k zápalom a bolestiam krížov. Aj v tomto prípade mnohí vedci odporúčajú miesto mastičiek a tabletiek zmeniť stravu.

Časté choroby

pixabay

Vitamín C stimuluje produkciu bielych krviniek, ktoré bojujú proti infekčným chorobám a cudzím látkam. Preto pri jeho nedostatku máte oslabenú imunitu, čo vedie k častým chorobám.

Priberanie

Ak ste v poslednú dobu začali priberať bez zjavnej zmeny životného štýlu, môže za tým stáť nedostatok vitamínu C. Vedecká štúdia totiž zistila súvislosť medzi nízkym ukazovateľom tejto látky a vysokým obsahom tuku, najmä v oblasti brucha. Dokázalo sa teda, že Vitamín C prispieva k spaľovaniu tukov.

Ospalosť a únava

pixabay

Ste unavená počas dňa aj napriek tomu, že ste v noci dlho a kvalitne spali? Môže za tým stáť nedostatok vitamínu C. Možno stojí za skúšku dopriať si miesto kávy citrusové plody.

Suchá pokožka

Ako už bolo spomenuté, vitamín C napomáha tvorbe kolagénu, preto pri jeho nedostatku je vaša pokožka matná a suchá. Miesto investovania do drahých krémov skúste len doplniť vitamín C.

Krvácanie z nosa

V nose sa nachádza veľké množstvo krvných vlásočníc, ktoré pre normálne fungovanie potrebujú vitamín C. Pri jeho nedostatku dochádza k ich oslabeniu, čo má za následok krvácanie z nosa.

Slabé nechty

pixabay

Telo potrebuje vitamín C aj pre lepšie absorbovanie železa. Preto jeho nedostatok môže spôsobiť anémiu, ktorá spôsobuje oslabenie nechtov. Aj pri tomto symptóme možno len stačí zmeniť životosprávu.

Pri akýchkoľvek pochybnostiach o svojom zdravotnom stave vždy vyhľadajte odbornú pomoc a starostlivosť lekárov, ktorí najlepšie určia a zistia, o aký problém sa jedná. Zmenou životosprávy k lepšiemu však nemôžete nič pokaziť.

Najnovšie články