Slabé nechty a bezdôvodné priberanie. Toto je 10 príznakov, ktorými telo dáva najavo nedostatok vitamínu C

Zuzana Fulopova

Foto: pixabay

Aby naše telo fungovalo tak ako má, je dôležité mať dostatok vitamínu C. Pri jeho nedostatku môže dôjsť k rôznym symptómov, ktoré sa však úpravou stravy rýchlo znormalizujú. Ako však zistíme, že nám v tele chýba práve tento vitamín? Mnohí vedci sa zhodujú, že týchto 10 príznakov stojí za jeho nedostatkom.

pixabay

Krvácajúce ďasná

Vedci zistili, že ak nemáte dostatok dennej dávky vitamínu C, vaše ďasná sú oveľa oslabené, až začnú puchnúť a krvácať. Aby ste predišli týmto symptómom, odborníci odporúčajú brať vitamín C dospelým ženám a to v množstve asi 75 mg denne a dospelým mužom 90 mg denne. Ak však fajčíte, pridajte k tejto norme 35 mg.

pixabay

Tvorba modrín

Ak je vaša pokožka nadmerne citlivá pri všetkých zraneniach, pravdepodobne tiež trpíte nedostatkom vitamínu C, ktorý prispieva k tvorbe kolagénu. Preto v tomto prípade stačí do vášho jedálnička len pridať viac zeleniny a citrusových plodov.

Vypadávanie vlasov

pixabay

Pred tým ako vyhodíte množstvo peňazí za drahé séra a masky, stačí len začať jesť napríklad brokolicu a kiwi. Vedci odporúčajú miesto drahých doplnkov výživy zaradiť do jedálnička potraviny bohaté na vitamín C , ako aj iné vitamíny a vaše vlasy sa vám poďakujú.

Bolestivé kĺby

Kedže je vitamín C silný antioxidant, pri jeho nedostatku môže dôjsť k zápalom a bolestiam krížov. Aj v tomto prípade mnohí vedci odporúčajú miesto mastičiek a tabletiek zmeniť stravu.

Časté choroby

pixabay

Vitamín C stimuluje produkciu bielych krviniek, ktoré bojujú proti infekčným chorobám a cudzím látkam. Preto pri jeho nedostatku máte oslabenú imunitu, čo vedie k častým chorobám.

Priberanie

Ak ste v poslednú dobu začali priberať bez zjavnej zmeny životného štýlu, môže za tým stáť nedostatok vitamínu C. Vedecká štúdia totiž zistila súvislosť medzi nízkym ukazovateľom tejto látky a vysokým obsahom tuku, najmä v oblasti brucha. Dokázalo sa teda, že Vitamín C prispieva k spaľovaniu tukov.

Ospalosť a únava

pixabay

Ste unavená počas dňa aj napriek tomu, že ste v noci dlho a kvalitne spali? Môže za tým stáť nedostatok vitamínu C. Možno stojí za skúšku dopriať si miesto kávy citrusové plody.

Suchá pokožka

Ako už bolo spomenuté, vitamín C napomáha tvorbe kolagénu, preto pri jeho nedostatku je vaša pokožka matná a suchá. Miesto investovania do drahých krémov skúste len doplniť vitamín C.

Krvácanie z nosa

V nose sa nachádza veľké množstvo krvných vlásočníc, ktoré pre normálne fungovanie potrebujú vitamín C. Pri jeho nedostatku dochádza k ich oslabeniu, čo má za následok krvácanie z nosa.

Slabé nechty

pixabay

Telo potrebuje vitamín C aj pre lepšie absorbovanie železa. Preto jeho nedostatok môže spôsobiť anémiu, ktorá spôsobuje oslabenie nechtov. Aj pri tomto symptóme možno len stačí zmeniť životosprávu.

Pri akýchkoľvek pochybnostiach o svojom zdravotnom stave vždy vyhľadajte odbornú pomoc a starostlivosť lekárov, ktorí najlepšie určia a zistia, o aký problém sa jedná. Zmenou životosprávy k lepšiemu však nemôžete nič pokaziť.

2
Komentovať