Slováci nahlasovali vedľajšie účinky po vakcínach. Takýto je ich konečný počet od začiatku očkovania

TASR

Foto: TASR/AP

Očkovanie je v súčasnosti jediná cesta, ako sa môžeme vrátiť späť do normálu a ochrániť seba aj našich blízkych. Práve preto je nevyhnutné ľudí motivovať k tomu, aby sa nechali zaočkovať proti koronavírusu. 

Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili k strede (23. 3.) v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 11 013 podozrení na nežiaduce účinky.

Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1665 ako závažných. ŠÚKL o tom informuje na svojom webe. Ústav eviduje spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný a v troch ako pravdepodobný. „Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený,“ dodáva ústav.

Upozornenie

ŠÚKL pripomína, že vakcíny určené na prevenciu ochorenia COVID-19 sú podávané injekčne do svalu a môžu v priebehu hodín až dní po podaní vyvolať reakcie menšej alebo strednej intenzity, ktoré spontánne počas niekoľkých dní odznievajú. Výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od viacerých faktorov, napríklad od celkového zdravotného stavu človeka, od veku, iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede či od psychického nastavenia človeka.

0
Komentovať