Nie je to iba o kilách navyše a neovládateľnej chuti na sladké! Toto je 9 znakov, ktoré hovoria, že jete priveľa cukru

KatkaR

Vedeli ste o tom, že biela múka a biely cukor bývajú často pomenovávané spoločným názvom – bieli zabijaci? Pokiaľ sa snažíte udržiavať si štíhlu líniu a stravovať sa zdravo, cukor vo vašom jedálničku pravdepodobne ani nemá svoje miesto. Ak vám však bola do vienka nadelená štíhla postava, pri ktorej sa dodržiavaním zdravého stravovania nemusíte vôbec trápiť, pravdepodobne konzumáciu cukru až tak neobmedzujete. Vaše telo vám však môže vysielať signály, ktorými vám chce naznačiť, že je možno čas začať! 

Článok pokračuje pod videom ↓

Pridanie cukru urobí zo zákuskov lahôdky a z horkej kávy pôžitok. Uvedomujeme si, že úplné vynechanie cukru z vášho stravovacieho plánu sa vám môže zdať nemožné a nikto to od vás ani nežiada. Avšak v prípade, že sa konzumácia cukru stane dôvodom vašich zdravotných problémov, je čas popremýšľať o obmedzení jeho prijímania! Pozrite sa s nami na zoznam najčastejších zdravotných problémov, ktoré kráčajú ruka v ruke s konzumáciou nadmerného množstva tohto sladidla.

Bolia vás kĺby a svaly

Stalo sa vám už niekedy, že ste museli vynechať večernú prechádzku so psom, záhradnú párty alebo hodinu plávania kvôli bolesti? Bolesť môže byť jedným z prvotných signálov, ktorými vás chce vaše telo informovať o vnútorných procesoch, ktoré v ňom prebiehajú. Vysoké množstvo cukru vo vašom jedálničku spôsobuje, že imunitné bunky vylučujú do krvi zápalové správy, ktoré sa pokúšajú rozložiť pokročilé glykačné koncové produkty alebo proteíny na glukózovú molekulu. Tieto procesy môžu viesť k viacerým ochoreniam – artritíde, zákalom, srdcovým ochoreniam, slabej pamäti či vráskaveniu pleti.

Vaša túžba po sladkom je neovládateľná

Jednoduché cukry obsiahnuté v sladkostiach sa spracovávajú rýchlo, a preto na seba chuť na ďalšie jedlo nenechá dlho čakať (napriek tomu, že ste tú čokoládu zjedli iba pred hodinou). V skutočnosti je cukor známy i vďaka tomu, že keď ho jete, uvoľňuje do vášho tela dopamín – rovnakú látku, ktorá je uvoľňovaná po užití drogy závislým človekom. Práve táto látka je zodpovedná za našu dobrú náladu, ktorú máme bezprostredne po konzumácii našej obľúbenej sladkosti. Mozog vníma cukor ako odmenu alebo liečbu a čím viac cukru jete, tým viac si ho vaše telo žiada. Je to začarovaný a návykový kolotoč. Navyše, potrava bohatá na cukor vás nikdy nezasýti, pretože neobsahuje žiadne výživné látky.

Vaša energia je buď veľmi vysoká, alebo veľmi nízka

Glukóza je zodpovedná za dodávku energie do vášho tela –  práve preto je veľmi dôležité, aby ste udržiavali množstvo cukru v krvi na správnej úrovni. Hocijaký výkyv v tomto smere môže spôsobiť aj výkyvy vašej energie – či už smerom nahor. alebo nadol. Keď jete niečo sladké, pankreas uvoľňuje inzulín, čím pomáha privádzať glukózu do buniek a vás necháva naplnenú energiou. Avšak akonáhle cyklus skončí, cítite pokles úrovne vašej energie, pretože vaše telo si pýta viac cukru. Aby ste úroveň svojej energie držali na normálnej hladine, vyhnite sa konzumácii nezdravých sladkostí. Miesto toho siahnite radšej po bielkovinách alebo zdravých tukoch. Získajte pravú energiu pre vaše telo, a to zo zdravých  a výživovo hodnotných jedál.

Máte problémy s pleťou

Jedlá, do ktorých je pridávaný cukor spôsobujú, že hladina inzulínu klesne a začne proces glykácie alebo viazania cukru na proteínové molekuly. Akonáhle sa glukóza dostane do vašej krvi, spustí sa séria komplikovaných fyziologických procesov, ktoré vám môžu v konečnom dôsledku spôsobiť kožné problémy. Takéto zvýšenie inzulínu môže tiež zvýšiť aktivitu mazových žliaz vo vašej pokožke a aktivovať tak zápalové procesy. Keď si to zhrnieme, znamená to, že jedálniček, ktorý obsahuje príliš veľa cukru, je priamo spojený s rizikom vzniku akné. Ak vás vaša problematická pleť už obťažuje, cítite sa kvôli nej zle či menej sebavedomo a žiadne liečebné kúry nezaberajú, skúste urobiť zmeny vo svojich stravovacích návykoch. 

Máte problémy s nadváhou

O tomto dôsledku nadmernej konzumácie cukru toho asi veľa hovoriť nemusíme. Zistenie, že vás na páse neobídu ďalšie nohavice, nie je nikdy príjemné. Asi ste nečakali, že ten čokoládový koláčik, ktorý ste zjedli pred týždňom, vám teraz pripraví takéto nepríjemné prekvapenie. Malé, naoko nevinné občerstvenia a sladké pochúťky väčšinou ukladajú kilogramy práve do strednej časti vášho tela, do okolia vášho brucha.

Trápia vás zubné problémy

Sladké jedlá nepochybne podporujú tvorbu zubných kazov a rôznych iných zubných problémov. Samozrejme, problémom v tomto prípade nie je iba cukor sám o sebe. Väčšinou sa jedná o fakt, že v zuboch vám zostávajú zvyšky potravy, ktoré tam začnú hniť. Ak si zuby správne nečistíte a nestaráte sa o ne, zvyšky potravy spôsobia, že sa vám na nich začne tvoriť plak, ktorý narúša tvrdý povrch zuba a vytvára na ňom malé dierky. Rôzne sladké jedlá ako cukrovinky, cereálie a cukríky na osvieženie dychu sa môžu zaseknúť medzi zubami, na miestach, ktoré sú aj zubnou kefkou ťažko dostupné a urýchliť tak proces rozkladu.

Máte vysokú toleranciu cukru

Pokiaľ dennodenne konzumujete sladké potraviny vo veľkom množstve, vaše chuťové poháriky si zvyknú na istú úroveň sladkosti a pravdepodobne na ňu úplne prestanú reagovať. Nadybtočný cukor utlmuje vaše chute a sladké ovocie vám už nebude chutiť tak sladko ako v minulosti. Verte nám, že nie je nič lepšie, ako sa zahryznúť do šťavnatého jablka počas horúcich letných dní a vychutnať si jeho znamenitú chuť. Ak vám už nič nechutí dostatočne sladko, skúste znížiť príjem cukru a sladkostí na minimum a prejdite na vyváženú stravu.

Bývate často chorá

Pitie alebo jedenie sladkých nápojov a jedál blokuje bunky imunitného systému, ktoré nie sú schopné napadnúť baktérie a vírusy v dobe vašej choroby. Vitamín C, ktorý vaše telo potrebuje aby úspešne bojovalo s chorobou, je vo svojej chemickej štruktúre veľmi podobný glukóze. Vaše telo sa teda snaží proti chrípke bojovať glukózou, ktorá má nulovú šancu na porazenie chrípkových baktérií. Aby ste úspešne predišli riziku prechladnutia a chrípky, nasaďte do svojho jedálnička skutočných bojovníkov v podobe ovocia a zeleniny, ktoré sú bohaté na vitamíny C a E, rovnako ako na betakarotén a zinok. 

Problémy s nafukovaním

Plynatosť, nafukovanie a ďalšie tráviace ťažkosti môžu byť spôsobené viacerými druhmi potravy. A sladké jedlá sú jedným z nich! Nadúvanie je priamo spojené s tým, čo jete a čo sa vaše telo snaží stráviť a cukor v tom zohráva podstatnú úlohu. Pokiaľ sa cukor nedokáže správne absorbovať v tenkom čreve, vstupuje do hrubého čreva, kde sa zvyčajne správa ako baktéria produkujúca plyny.

Tak čo, prišli ste vďaka zoznamu zdravotných problémov na to, že konzumácia veľkého množstva cukru je pravdepodobne aj vaším problémom? Dajte nám vedieť.

Pozri aj: 11 vecí, ktoré by ste mali vedieť skôr, ako sa postavíte na váhu. Čo v skutočnosti ukazuje ručička a prečo váha neukazuje vždy správne?

Katuš, brightside.me

Najnovšie články