Niektoré deti s koronavírusom vykazujú neobvyklé príznaky. Toto mali všetky spoločné

SITA
Dieťa v nemocnici

Foto: piqsels

Prípady zaznamenali vo Veľkej Británii, Taliansku i Španielsku. Deti, ktoré sa liečia na koronavírus majú neobvyklé príznaky, ktoré môžu byť aj veľmi nebezpečné. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Britská Národná zdravotná služba (NHS) vyšetruje neobvyklú a nebezpečnú reakciu u detí, ktorá môže súvisieť s koronavírusom. Prípady sa objavili na jednotkách intenzívnej starostlivosti v Londýne a iných častiach Británie, kde liečili niekoľko vážne chorých detí s neobvyklými príznakmi, ako napríklad viacerými zápalmi v tele a tiež symptómami podobnými chrípke. Niektoré z detí, nie všetky, mali pozitívny test na koronavírus.

Foto: SITA/AP

Predstaviteľ NHS Stephen Powis uviedol, že správy o zvláštnych prípadoch dostali počas uplynulých dní a vyzvali svojich odborníkov, aby sa problémom začali okamžite zaoberať. NHS sa obáva, že príznaky môžu súvisieť s koronavírusom alebo s inou, zatiaľ neidentifikovanou infekciou.

Mali podobné príznaky

Mladí pacienti boli vážne chorí a mali podobné príznaky, ako napríklad vysokú telesnú teplotu, nízky krvný tlak, vyrážky alebo ťažkosti s dýchaním. Niektorí mali aj gastrointestinálne ťažkosti – bolesť brucha, zvracanie alebo hnačku, a tiež abnormálne výsledky testov krvi alebo zápal v oblasti srdca. Experti uviedli, že opísaný zdravotný stav zodpovedá vyčerpaniu organizmu, ktorý sa snaží bojovať proti infekcii. Upozornili, že v takýchto prípadoch je potrebná okamžitá liečba.

Foto: TASR/AP

Nazima Pathan z oddelenia Pediatrickej intenzívnej starostlivosti v Cambridgei a jej kolegovia v Španielsku a Taliansku zaregistrovali u detí podobné prípady. Zástupcovia NHS potvrdili, že v krajine zatiaľ vedia o menej ako 20 prípadoch, keď lekári zaznamenali asociáciu. Prípady v súčasnosti skúmajú.