Zlaté pravidlá zdravého stravovania, vďaka ktorým sa mi podarilo schudnúť viac ako 25 kilogramov za menej ako rok

Lucia Mužlová

mandle v miske/Foto: pixabay

Keď sa pozriem na ženy okolo seba, majú jednu vec spoločnú. Aspoň raz za čas všetky vyslovia prianie: „Chcem konečne schudnúť, udržať si váhu a cítiť sa dobre.“ Nikto vám nepovie, koľko kilogramov presne musíte zhodiť, aby ste sa konečne vo vlastnom tele cítili dobre. Je to aj vec psychického zdravia a sebalásky.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: pixabay

Dnes by som vám rada predstavila zlaté pravidlá zdravého chudnutia, ktoré na mňa fungovali. Za necelý rok som vďaka nim a aj pomoci osobného trénera a odborníčky na výživu schudla takmer 30 kilogramov. A áno, nebudem vám hovoriť, že to bolo ľahké a šlo to bez snahy celkom samo. Je to však prvýkrát, kedy sa mi to skutočne podarilo, po rokoch hladovania, diét a nešťastného pohľadu do zrkadla.

Začnite chudnúť s rozumom a nebojte sa pomoci odborníkov

Ak vnútorne naozaj cítite, že je ten správny čas, choďte do toho. Na začiatok si to možno vyžiada nejakú investíciu, či už finančnú alebo do vášho osobného času. Ja som sa so svojimi 89 kilami prihlásila k osobnému trénerovi na thajský box. Znie to šialene, bolo to náročné, no nakoniec som si tento šport zamilovala. Prvé pravidlo teda znie, bež športu to jednoducho nepôjde.

Nemáte čas a financie na tréningy? To nie je problém ale výhovorka

Foto: pixabay

Na to, aby ste sa začali hýbať nepotrebujete k výplate ešte 300 eur. Úplne bude stačiť, keď na začiatok začnete s prechádzkami, turistikou alebo behom. Cvičiť môžete aj doma prostredníctvom videí, alebo s vlastnou váhou. Skúste každý deň vybehnúť schody, prejsť pešo do práce alebo z práce. Ak nejaké vyhradené financie máte, prihláste sa napríklad na kruhový tréning. Okrem toho, že sa začnete hýbať, spoznáte aj ľudí s rovnakým osudom a túžbou. To vás bude hnať dopredu. Ak financie nemáte, dostanem sa k ďalšiemu bodu o čosi skôr. To, čo ušetríte na sladkostiach a zbytočnostiach v obchode môžete investovať do tréningov. Dôležitá je ale jedna vec. Naozaj to chcieť.

Zdravé stravovanie je základ a naozaj tvorí 70 až 80% úspechu

Čo sa stravovania týka, tu nie je nič všeobecné. Nedá sa povedať, čo bude na koho fungovať, pretože každý máme iný metabolizmus, trávenie a jednoducho iné telo. Áno, sú princípy, ktoré môže dodržiavať každý, no ak na sebe chcete naozaj poriadne zapracovať, odporúčam nechať si poradiť od trénera alebo odborníka na výživu.

Foto: pixabay

Aké sú hlavné princípy zdravého stravovania?

Určite z jedálnička vynechajte 4 biele jedy. To znamená: cukor, soľ, múku a ryžu. Áno znie to hrozivo, ale poďme si to rozobrať bližšie. Cukor môžete vymeniť za stéviu alebo med. Nie v obrovských množstvách, ale to, že si ovocie zakvapnete lyžičkou medu, alebo si jednu dáte do kávy či čaju, z toho naozaj nepriberiete. Čo sa soli týka, snažte sa soliť menej a úplne najlepšie, čo môžete urobiť je soliť jedlo až na tanieri. Múka je vždy strašiakom, no čo poviete na cícerovú, makovú, kokosovú, mandľovú? To všetko sú taktiež múky, z ktorých sa dá klasicky variť aj piecť. Stačí si vyhľadať recepty, vychytať správny pomer a dokážete si spraviť aj muffiny alebo makové očká na Vianoce. Posledným strašiakom je ryža. Pokiaľ budete používať ryžu jasmínovú, basmati alebo naturálnu, všetko je v poriadku. Vyhnite sa len klasickej guľatozrnnej alebo dlhozrnnej. Jednoducho ryži, ktorú bežne dostanete k menu na obed.

Zabudnite na sladkosti a slané pochutiny. Taktiež na alkohol, fast food a polotovary. To, že by človek pri chudnutí mal do jedálnička zaradiť viac ovocia a zeleniny je samozrejmosť a počujete to všade. O čom sa ale veľmi nehovorí sú strukoviny. Strukoviny sú obrovským zdrojom bielkovín, ktoré telo potrebuje na to, aby mohlo tvoriť svalovú hmotu. Ja osobne mám strukoviny každý jeden deň. Vždy sú inak spracované, no princíp je rovnaký. Zo strukovín sa jednoducho chudne.

Skúste na čas vylúčiť aj laktózu a teda syry, mlieko aj jogurty. Na trhu dnes nájdete náhrady, ktoré sú na tom bielkovinovo opäť lepšie. Rastlinné mlieka, rastlinné jogurty, tempeh, tofu a rastlinné nátierky akou je napríklad aj hummus.

Pite viac vody, 2 litre denne sú naozaj málo

Foto: pixabay

Skúste sa sústrediť na vodu. Toto je pri celom mojom snažení sa najväčší problém. Aj keď vypijem 3-4 litre vody denne, často na vodu zabúdam. Skvele funguje veľký pohár, ktorý mám neustále pri sebe, prípadne sa všade presúvam s fľašou plnou čistej vody. To, že by ste mali zabudnúť na sladené nápoje, džúsy a energetické nápoje, to je asi jasné každému. Voda je osviežujúca a pomáha nám filtrovať všetko to zlé z tela von.

Psychické zdravie je pri chudnutí rovnako dôležité ako pohyb a strava

To, aby ste boli v psychickej pohode je dôležité bez rozdielu, či sa stravujete zdravo a snažíte sa schudnúť, alebo tieto veci v živote neriešite. Pokiaľ sme v psychickej pohode, darí sa nám lepšie v práci aj v rodinnom kruhu. Nervozitu vieme ľahko preniesť aj na našich najbližších. Spomeňte si na momenty, kedy ste mali napríklad ťažké dni v práci a svoju náladu ste preniesli aj domov. Možno z toho bola zbytočná hádka, možno sa vás doma len stále pýtali, čo sa stalo. Skúste sa motivovať knihami, citátmi, nájdite si stránky na sociálnych sieťach, ktoré vám do života prinesú niečo pekné. Sledujte ľudí, ktorí sa napríklad snažia o to isté. Vytvárajte komunity, zdieľajte svoje radosti aj trápenia a hlavne, buďte silní.

Samozrejme, mnohým môžu pripadať tieto rady veľmi všeobecné a tým pádom nefunkčné. Tu by som povedala jedno. Nikto za vami len tak nepríde a nepovie vám, čo máte robiť. Časť je aj na vás. Musíte sa snažiť zisťovať si informácie pre svoj vlastný prospech, sledovať obaly potravín pre svoje vlastné obohatenie a vedomosti. Jednoducho, nič nejde len tak samé od seba. Preto je potrebné vynaložiť snahu a energiu a pustiť sa do toho naplno. Za seba môžem povedať, že to naozaj funguje. Vo svojom živote som sa nikdy necítila lepšie a všetko to šlo bez diéty, no s náročným tréningom a veľkým sebazaprením.

Najnovšie články