Obrovský úspech len 23-ročnej študentky. Vymyslela geniálnu vec, ktorá môže bábätku zachrániť život

Hyriaková Kristína

Foto: publicdomainpictures.net

Syndróm náhleho úmrtia dieťaťa je strašiakom všetkých rodičov. O tom, čo ho spôsobuje, sa vedú naozaj mnohé diskusie. Strašiakom býva aj obava z toho, že bábätko zrazu prestane dýchať. Dá sa však vôbec týmto veciam predchádzať? Šikovná študentka podľa Metro vynašla geniálnu vec, ktorá môže dieťatku zachrániť život.

Článok pokračuje pod videom ↓

Čisté prostredie pre vaše dieťa

SIDS alebo syndróm náhleho úmrtia dieťaťa sa väčšinou týka dojčiat do prvého roku života. Napriek neustálym výskumom nevie žiadny vedec presne povedať, čo ho spôsobuje, hoci niektorí doktori tvrdia, že je možné mu predchádzať. Taktiež je dôležité všímať si faktory, ktoré môžu túto tragédiu spôsobiť. Medzi ne patria rôzne poruchy spojené so srdcom alebo tráviacim traktom.

Rodičia by sa mali zamerať hlavne na spánok svojho dieťaťa a vyhýbať sa polohe na brušku a spaniu s rodičmi, vlhkému prostrediu, v ktorom sa ťažko dýcha, ale aj fajčeniu a miestam, kde sa fajčí.

Študentka inžinierstva Nina Birchard vynašla Resusci Towel, teda uterák, ktorý môže novorodenca resuscitovať, keď zrazu prestane dýchať. Na uteráku je napísaný presný návod pre zdravotníkov, ako majú postupovať, aby sa dieťa opäť nadýchlo a aby sa mu uvoľnili dýchacie cesty. Obsahuje aj ručnú pumpu, ktorá nafúkne podporu pre chrbticu. Nina dúfa, že jej vynález umožní lepšej resuscitácii detí.

Ako to celé vzniklo?

Celý nápad dostala po tom, čo pracovala vo firme, ktorá navrhovala rôzne prístroje práve pre resuscitáciu. Použila metódy, ktoré sa používajú a prispôsobila ich priamo pre bábätká. Bolo jej jasné, že nie je bezpečné používať rovnaké metódy pre dospelých ľudí aj pre malé deti. „Najlepšie na tom je, že má na sebe inštrukcie, takže môže človek postupovať krok po kroku,“ povedala Nina„Level pomoci sa dosť líši aj od veľkosti dieťaťa, takže som upravila uterák tak, aby sa mohol rýchlo upraviť do postupnej veľkosti. Je to pomoc, keď človek zmätkuje a pomáha všetko urobiť správne. Je dosť nebezpečné použiť na dieťa rovnakú techniku, ako používame na dospelých.“ 23-ročná študentka dúfa, že časom budú jej vynález používať doktori a sestričky po celom svete.

Syndrómu náhleho úmrtia sa dá predchádzať aj monitorom, no stále nie je celkom jasné, prečo ku zástave dychu dochádza. Môžeme len dúfať, že sa na svete nájde viac šikovných ľudí, ktorí budú vedieť bábätkám pomôcť.

Najnovšie články