Moč potkanov a baktérie. Ak ste doteraz plechovku pred pitím neumývali, teraz s tým okamžite začnete

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash/pexels

Kým jedna skupina ľudí by sa priamo z plechovky pre hrozbu baktérií nikdy nenapila, druhá si myslí, že ide len o mýtus a reálne vám nič nehrozí. Ako to v skutočnosti je s pitím z plechovky a hrozí vám nejaké nebezpečenstvo?

Článok pokračuje pod videom ↓

Asi najväčšou hrozbou, o ktorej mnohí ľudia počuli, sú spomínané potkany, alebo vo všeobecnosti hlodavce, ktoré po plechovkách môžu v skladoch behať a vykonávať na nich potrebu. Ako píše portál Brightside, moč zvierat je zdrojom prenosu mnohých chorôb, pričom jednou z nich je aj leptospiróza. Toto ochorenie je spôsobené baktériou, ktorá sa nachádza v moči potkanov a myší.

Ochorenie spôsobuje horúčku, bolesti hlavy a svalov, celkovú nevoľnosť a môže viesť k vážnejším ochoreniam. Druhým problémom je hmyz, ktorý môže na plechovku zniesť vajíčka, či nechať na nej výkaly. Napríklad, šváby sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie bežnými šíriteľmi rôznych chorôb, ktoré môžete z plechovky chytiť aj vy.

Ako sa vyhnúť problémom?

Portál TVNoviny taktiež upozornil na to, že piť z neumytej plechovky naozaj nie je vhodné. V rámci laboratórnych testov sa snažili zistiť, čo všetko sa skutočne nachádza na viečku plechovky a výsledky boli prekvapivé. Našli tam baktérie z úst a dýchacích ciest ľudí, ale tiež baktérie z koži človeka a vláknité huby, teda plesne.

Čo sa týka ochorení, ktoré prenáša hlodavec prostredníctvom moču, podľa odborníčky nie je dôvod na paniku. Aj keď sa nedá vylúčiť, že sa hlodavec na plechovku vymočí, akonáhle moč vyschne, umrie aj baktéria. Preto nie je možné sa nakaziť. Odborníci však podľa portálu odporúčajú umývať pred pitím viečko plechovky vodou, alebo ho aspoň utrieť do trička.

Najnovšie články