Normalizuje hladinu cholesterolu a doslova roztápa tuky. Toto je najlepšia diéta roku 2018, ktorá vám vybojuje vysnívanú postavu

Banana

Netrápte sa viac hladovkami a nenúťte sa jesť jedlá, ktoré vám vôbec nechutia. Zabudnite na rôzne drinky na chudnutie, ktoré sú bez chuti a radšej sa vydajte na cestu zdravého a efektívneho stravovania. Diéta, ktorá pomohla množstvu žien je prispôsobená pre každého.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Je jedno, či máte problém s cholesterolom, nemôžete solené jedlá alebo ste vegetariánka. Táto diéta sa dá prispôsobiť vašim individuálnym potrebám a účinne sa zbaviť nadbytočného tuku. Práve preto dostala diéta TLC (z ang. Therapeutic Lifestyle Changes) titul najlepšej diéty za celý rok 2017. Pomáha optimalizovať hladinu cholesterolu a vďaka nej nepociťujete hlad ani nervozitu či únavu. Vyvážený pomer živín v kombinácii s cvičením je to pravé, čo naše telo potrebuje.

Logické rozdelenie

Základom pre túto diétu je rozdelenie potravín do skupín a ich predpísané denné množstvo, ktoré môžete a mali by ste prijať. Tak budete vedieť, či si ešte môžete dopriať plátok celozrného chleba alebo by ste mali radšej siahnuť po jogurte či grilovanej rybe. Strážte si prísun živín a sledujte si i objem kalórií podľa vašej hmotnosti, pohlavia a veku.

pixabay.com

Ryby, hydina, chudé mäso, strukoviny ako hrach a fazuľa (nie v náleve a konzerve) – celkovo by ste ich mali skonzumovať do 150 g denne. Kombinujte ich medzi sebou a ak si radšej pochutnáte na mäse, vymeňte 1/4 šálky hrachu alebo fazule za 30 g mäsa.

Vajcia môžete konzumovať v limitovanom množstve iba so žĺtkom. Žĺtky zjedzte do týždňa maximálne 2 alebo 3. Ak jete bielky, ich množstvo nemá obmedzenie.

Nízkotučné mlieko a mliečne výrobky sú dovolené každý deň. Rozdeľte si ich napríklad do troch porcií denne. Všeobecne platí, že by ste mali denne zjesť šálku nízkotučného bieleho jogurtu, 1 šálku nízkotučného mlieka a 30 g syra s nižším obsahom tuku.

Ovocie tiež môžete, no snažte sa ho konzumovať v dopoludňajších, maximálne skorých popoludňajších hodinách. Denne si ho rozdeľte do 2 až 4 porcií. Môže to byť jeden kus ako pomaranč, jablko alebo polovica banána. K tomu môžete pridať šálku melóna alebo bobuľovitého ovocia. Ďalej môžete prijať aj šálku 100% ovocnej šťavy – najlepšie čerstvej.

Samozrejme vo vašom jedálničku nemôže chýbať zelenina. Mali by ste ju rozdeliť minimálne do 3 porcií, ideálne do 5. Napríklad šálku čerstvej zelenej fazuľky, šálku čerstvej zeleninovej šťavy a 2 šálky surovej alebo 3 šálky dusenej zeleniny.

pixabay.com

Cestoviny, kvalitný chlieb, ryža, ovsené vločky a iné cereálne produkty rozdeľte do najviac porcií v malom objeme. Ideálne do 5 až 6 porcií denne. Za deň pritom môžete skonzumovať plátok cereálneho chleba, 1 šálku surovej pohánky alebo cereálií či iných obilninových produktov a 1/2 šálky uvarenej ryže či cestovín.

Ak dostanete chuť na sladké, snažte sa siahnuť po zdravých variantách – napríklad bez rafinovaného cukru, osladené medom. Vhodné sú i raw tyčinky plné kokosu, kakaa a datlí alebo orieškov. Chuť na sladké zaženú všetky druhy orechov (nesolené a nepražené) alebo banánové lievance. Zachutí vám aj arašidové maslo alebo kvalitná horká vysokopercentná čokoláda. To všetko však musíte kaloricky zmestiť do denného limitu. Inak by ste na sladkosti siahať nemali.

Čomu sa vyhnúť?

Vyhnite sa maslám a margarínom – radšej siahnite po minime kokosového alebo olivového oleja. V žiadnom prípade nejedzte sušienky, krekry, keksy, vysmážané jedlá, polotovary a sladené vody. Vyhnite sa aj tučným druhom mäsa, kuracie alebo morčacie mäso či ryby konzumujte len bez kože (kožu odstráňte ešte pred tepelnou úpravou). Samozrejme nahraďte mliečne výrobky ako kyslú smotanu, smotanu na varenie a šľahanie či vysokopercentné mlieko výrobkami s nízkym obsahom tuku. Dajte si ale pozor na kvalitu produktu, pretože veľa výrobcov nahrádza tuk v nízkotučných produktoch sacharidmi. Preto kontrolujte hodnoty na obale. Červenú dajte aj kalorickým syrom, párkam, saláme, slanine a údeninám. Samozrejme sú zakázané majonézy, omáčky, dresingy a sladkosti.

Alkohol sa tiež neodporúča, no občas si môžete s rodinou či priateľmi pripiť pohárom bieleho vína.

pixabay.com

Prospešné pre zdravie

Zloženie tejto diéty je veľmi efektívne na spaľovanie tukov a rovnako je vhodné aj pre tých, ktorí bojujú so zlými hodnotami cholesterolu. Táto diéta pomáha zvýšiť hladiny dobrého cholesterolu a hladinu zlého cholesterolu dostane na minimum. Ďalej sa po tejto diéte nebudete cítiť hladní, pretože obsahuje vhodný pomer všetkých zložiek potravy. Narozdiel od iných drastických diét obsahuje aj sacharidy, ktoré sú mimoriadne dôležité aj pre správne fungovanie najmä ženského tela.

Pravidlá

Keďže táto diéta nie je drastická pokiaľ ide o prijímanie potravy, vykompenzovať sa to muselo v dodržiavaní pravidiel. Nejde však o nič hrozné, len si musíte dávať pozor na denný kalorický príjem. Ten si vypočítate aj na internete pri zadaní vášho veku, pohlavia, váhy a prípadne aj pohybovej aktivity. Tento kalorický príjem si musíte ustrážiť a s ubúdajúcimi kilami sa bude mierne znižovať. Denne by ste mali vypiť aspoň 2,5 litra tekutín a venovať 30 minút fyzickej aktivite. Ak je náročnejšia – napríklad box, rýchly beh, aktívny aerobic iste vám postačí aj 30 minút. Ak však nemáte aktívny tréning a radšej na to idete pomalšie, venujte sa fyzickej aktivite aspoň 45 minút.

pixabay.com

Čo sa týka jedálnička, obsah tukov by mal byť 25 až 30 percent zo stravy. Z toho by nemalo byť viac ako 7 percent pochádzajúcich z oleja a syrov. Limitom je aj množstvo cholesterolu a soli. Nemali by ste prijať viac ako 200 mg cholesterolu denne, čo je o trochu viac, ako vo veľkom vajci. Denne by ste nemali prekročiť 2300 mg sodíka, čo je asi jedna čajová lyžička soli. Možno to znie drasticky, no takáto hodnota je porovnateľná s hodnotou, ktorá sa odporúča pre zdravého dospelého človeka.

Veríme, že táto zdravá diéta vám pomôže na vašej ceste za vytúženou postavou. Máte aj vy nejaké priaznivé skúsenosti so zhadzovaním prebytočných kíl? Pokojne sa o vaše tipy môžete podeliť aj s ostatnými čitateľkami v komentároch.

Pozri aj: Žena dojčiaca na verejnosti je u nás stále považovaná za šialenú biomatku. Je možné nájsť kompromis?

Jana, womenshealthmag.comyourhealthtube.com

Najnovšie články