Obľubujú ju najmä v indickej kuchyni, avšak jej chuť začína oceňovať celý svet. Čoraz častejšie sa objavuje v svetovej gastronómii nielen pre svoje výživové pozitíva, ale aj z estetického hľadiska. Našťastie, aj v našej krajine je čoraz viac ľudí, ktorí sú ochotní pripraviť si nutrične vyváženú stravu z tejto strukoviny. Tá po uvarení nie je len extrémne chutná, ale aj zdravá. Viete o akej strukovine je reč?
Červená šošovica je bezpochyby jedným z najzdravších impulzov, ktoré môžeme priniesť do svojich kuchýň. Obsahuje vysoké dávky železa, vápnika a bielkovín a je cenovo dostupná ako bežné strukoviny. Polievky a prívarky z červenej šošovice spravia vo vašom jedle netradičnú chuť. Výborne sa hodí s duseným mäsom, šalátmi alebo ako jednoduché občerstvenie do práce. Je chutná aj za studena a dá sa jesť len uvarená a ochutená soľou, cesnakom či bylinkami. Je veľmi výdatná a prínosná pre zdravie.
Prinesie vám zdravé telo
Konzumácia červenej šošovice vám prinesie nielen nové chute, ale aj pomôže zregenerovať vaše zdravie. Obsahuje vysoký podiel vlákniny, takže významne pomáha pri znižovaní cholesterolu. Denná konzumácia červenej šošovice podstatne znižuje riziko vzniku aterosklerózy, pomáha predchádzať mŕtvici a srdcovým záchvatom. Je zdrojom stráviteľných bielkovín, draslíka a kyseliny listovej, preto je veľmi vhodná aj pre tehotné ženy. Uvarí sa ešte rýchlejšie ako obyčajná šošovica a pred varením nepotrebuje namáčať.
Ničiteľka rakoviny
Šošovica obsahuje vysoké dávky proteínov a je pokladnicou mnohých živín. Vedci z ústavu živočíšnej reprodukcie a potravinového výskumu Poľskej akadémie vied v Olsztyne našli v šošovici triesloviny – zlúčeniny, ktoré môžu zachrániť ľudské telo pred rakovinou a spomaliť rýchlosť delenia nádorových buniek.
Podporuje rast svalov a pomáha predchádzať zápche
Vďaka vysokým hodnotám bielkovín je pre športovcov vhodná najmä naklíčená šošovica. Obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré sú potrebné pre správny rast svalov. Vďaka množstvu obsiahnutej vlákniny pri pravidelnom príjme tejto potraviny sa črevá hýbu rýchlejšie, preto nevzniká zápcha a vo všeobecnosti sa predchádza tráviacim problémom.
Bojuje s cukrovkou
Červená šošovica v kombinácii s ostatnými strukovinami, ako je napríklad fazuľa a hrach, významne spomaľuje rýchlosť vstrebávania cukru do krvi, preto je veľmi vhodná pre diabetikov. Cukrovkári a ľudia náchylní na toto ochorenie by si preto mali častejšie robiť jedlá z červenej šošovice, ale aj z ostatných strukovín. V tomto prípade je ideálna obľúbená hŕstková polievka.
Zdravé srdce a ešte zdravšie cievy
Nízky obsah tuku v červenej šošovici zabezpečuje bezproblémové fungovanie srdca. Naopak, vysoký podiel horčíka pomáha pri relaxácii kardiovaskulárneho svalstva a znižuje krvný tlak. Srdciari, jedzte červenú šošovicu!
Pomocníčka pre tehotné ženy
B-komplex a kyselina listová sú súčasťou červenej šošovice. Každá tehotná žena by mala preventívne užívať kyselinu listovú v zvýšených dávkach. Príjem kyseliny listovej znižuje možný vznik vrodených vád dieťatka o viac ako 70%. Kyselina listová nájdená v šošovici pomáha pri tvorbe červených krviniek. Je tiež dokázané, že jej konzumácia je účinná v boji proti hypertenzii a poškodeniu buniek, ktoré môžu viesť k onkologickým ochoreniam.
Vedeli ste o účinkoch konzumácie červenej šošovice? Aké miesto má vo vašej kuchyni? Dajte nám vedieť v komentároch.
Hľadáte nejaké skvelé, rýchle a lacné recepty práve s červenou šošovicou? Prinášame vám rovno tri skvelé variácie.
Máte chuť na polievku? Pripravte si krémovú šošovicovú. Celý recept nájdete, keď kliknete SEM.
Trochu Indie do svojej kuchyne prinesiete práve týmto receptom, ktorý vás určite očarí svojou chuťou a vôňou. Celý recept nájdete TU.
Šošovicu môžete aj podusiť a pripraviť ako prívarok. Postačí vám pár ingrediencií a za chvíľu môžete mať na stole skvelý obed alebo večeru. Celý recept nájdete TU.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), organicfacts.net
Nahlásiť chybu v článku