Toto je najjednoduchší spôsob, ako znížiť teplotu u dieťaťa bez akýchkoľvek liekov

Lucia Mužlová

Zvýšená teplota je len ochranná reakcia organizmu na nejakú infekciu. My dospelí to ešte nejako zvládame, dokážeme si pomôcť sami a v najhoršom prípade siahame po liekoch. U detí je to trochu zložitejšie a ťažšie. Ak nechcete na zníženie teploty hneď podávať lieky, vyskúšajte tieto rady, ktoré by vám pri znižovaní teploty mohli pomôcť.

Článok pokračuje pod videom ↓
teplota1
takprosto.cc

Na úvod by som ešte chcela poznamenať, že je dôležité odhadnúť vážnosť danej situácie. Samozrejme, že je dôležité za každých okolností a pri akomkoľvek ochorení dieťaťa navštíviť odbornú pomoc. Ak sa však jedná o mierne zvýšenú teplotu a vy nechcete hneď siahať po ibuproféne alebo iných liekoch, môžete vyskúšať aj tieto rady. Nikdy však nepodceňujte chorobu a snažte sa zareagovať patrične k situácii.

teplota2
takprosto.cc

Lekári jednomyseľne odporúčajú neznižovať teplotu dieťaťa, až kým nedosiahne približne 38-38,5° C. V tomto stave musí byť dieťa na lôžku a musí najmä prijímať dostatok tekutín. Pravidlo číslo jedna teda znie: Udržujte pitný režim. V prípade, že teplota začne stúpať, je potrebné ju začať okamžite znižovať. Základné medzníky pri teplote sú nasledovné:

Pri 37 °C až 38 °C sa jedná o zvýšenú teplotu.

Od 38 °C do 40 °C sa jedná o horúčku, teplotu.

Nad 40 °C vzniká veľmi nebezpečný stav, hyperpyrexia.

Spomínaný liek ibuprofén, ale aj ostatné, ako napríklad aspirín alebo paracetamol, majú niekoľko vedľajších škodlivých účinkov, ktoré nepriaznivo vplývajú na organizmus dieťaťa, a to najmä na žalúdočnú sliznicu a pečeň. Ak ich chcete dieťaťu podávať, vždy by ste sa mali poradiť s detským lekárom. Teplota sa však dá znížiť aj pomocou týchto bezpečných krokov.

Recept s jablkovým octom

teplota5
laurelofleaves.com

Zmiešajte v miske jablčný ocot a letnú vodu v pomere 1:3. V tomto roztoku potom namočte handričku, najlepšie utierku alebo starú látkovú plienku a prikladajte ju dieťaťu na čelo, hrudník, zápästia, ruky a nohy. Takýto octový zábal je dobré nechať na čele dieťaťa aj niekoľko minút, až kým sa neoteplí. Treba ho teda pravidelne meniť. Pokojne ho zatiaľ upokojte čítaním rozprávky.

Vlažná voda

teplota3
takprosto.cc

Môžete skúsiť dieťa osprchovať vlažnou vodou, poprípade mu dávať vlažné obklady. Vlažný obklad dávame vždy na hrudník, nikdy nie na končatiny. Dobré je, keď ho ešte prikryjete suchou utierkou. Obklad taktiež meníme každých 10-15 minút.

Ďalšie dôležité informácie

Pri teplote sú ideálnym riešením teplé nápoje. Dieťa sa potí, vyplavujú sa škodlivé látky a telo sa ochladzuje. Dajte však pozor na to, aby nápoje neboli horúce.

Miestnosť, v ktorej dieťa leží, by mala byť dostatočne vetraná a vzduch by tu mal cirkulovať. Je lepšie, ak je vzduch trochu chladnejší, no nie príliš chladný. Ak máte k dispozícii ventilátor, pokojne ho zapnite na najslabšie otáčky.

teplota
lovedbyparents.com

Dieťa nesmie nikdy ostať v prepotenom, mokrom oblečení. Stačí, keď má na sebe jednu vrstvu, najlepšie bavlnenú.

Teplotu by ste mali merať pravidelne, a to každých 15 až 20 minút. Získate tak dobrý prehľad o danej situácii.

Dajte svojmu dieťaťu napríklad chladnejší jogurt. Telo sa zvnútra trochu schladí a bude hydratované.

teplota6
netdoctor.co.uk

Ako som už spomínala vyššie, ak teplota dlho neklesá, poprípade je stále rovnaká, vyhľadajte lekársku pomoc. Je to znamenie toho, že telo dieťatka si nedokáže s danou infekciou samo poradiť. Tieto metódy by ste nemali skúšať ani v prípade, že je dieťatko mladšie ako tri mesiace. Takéto malé bábätká ešte nemajú dokonale rozvinutý systém regulácie telesnej teploty.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc

Najnovšie články