Na Slovensku sa už predáva liek na koronavírus: Nedostane sa k nemu však každý

SITA

Foto: unsplash

Prvých 4 200 balení lieku Paxlovid z celkovej objednávky 25-tisíc balení prišlo tento týždeň na Slovensko. Dodávky 25-tisíc balení Paxlovidu ministerstvo získalo prostredníctvom verejného obstarávania.

Článok pokračuje pod videom ↓

V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva s tým, že Slovensko je prvou krajinou Európskej únie v strednej a východnej Európe, ktorá je opäť dostatočne zásobená liekom Paxlovid.

Kto môže liek predpísať?

Liek môžu predpísať obvodní i špecializovaní lekári až po pozitívnom PCR teste. Je určený pacientom s ochorením COVID-19, ktorí majú zvýšené riziko ťažkého priebehu ochorenia a nasadenie lieku prebehne do piatich dní od nástupu symptómov. Medzi rizikové skupiny patria napríklad pacienti starší ako 60 rokov, pacienti s chronickým srdcovocievnym ochorením v štádiu srdcového zlyhávania, s cukrovkou s pokročilými chronickými komplikáciami, neurologickými ochoreniami, chronickými ochoreniami pľúc alebo artériovou hypertenziou.

„V nemocničných zariadeniach je k dispozícii aj liek Veklury s obsahom účinnej látky remdezivir. Liek môže byť podaný formou intravenóznej infúzie dospelým pacientom, pri ktorých je zvýšené riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19,“ doplnilo ministerstvo.

Najnovšie články