Tento liek máte doma možno aj vy a ani neviete, aký je nebezpečný. Je vysoko návykový a na tvári z neho môžete mať dieru

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Lieky sú skvelým pomocníkom, keď sme chorí, no môžu nám spôsobiť aj veľké množstvo problémov. Stačí, keď to s ich používaním začnete preháňať. Napríklad, taký sprej do nosa sa tvári veľmi nevinne. Závislými od neho sú však tisíce Slovákov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Upozornil na to portál TV Noviny. Mnohí ľudia po sprejoch siahnu, keď majú nádchu, no niektorí bez nich nespravia ani krok. Sú vysoko návykové, a keďže človeku poskytujú okamžitú úľavu, keď sa nemôže nadýchnuť, ich používanie je jednoduché. Lekár a vedec Oto Sova pre portál povedal, že nosné spreje obsahujú roztoky, ktoré spôsobujú zúženie krvných ciev v nose, a teda zníženie až odstránenie opuchu sliznice, ktorá spôsobuje upchatie nosa.

Foto: unsplash

Úľava je okamžitá

Keďže úľava je okamžitá, pacient sa dostane do bludného kruhu. Nepomáha ani to, že sú voľnopredajné. Pokiaľ už vaše telo nevie bez spreja do nosa fungovať a nos je zapchatý neustále, váš stav je veľmi vážny. V dôsledku zníženia krvného prietoku cievami nosná sliznica môže odumrieť, podľahnúť plesniam a spôsobiť prepadnutie nosnej prepážky. Nazýva sa to sanorinizmus, chronická lieková nádcha.

Fatálne následky

„Najčastejšia návyková látka, ktorá sa používa na tieto účely, je xylometazolín, ktorý nájdete pod obchodnými názvami Olynth, Otrivin či Orinox, no aj mnoho ďalších. Na Slovensku je tiež pomerne dosť obľúbený liek aj Muconasal plus. Ľudia si často myslia, že nie je návykový, keďže miesto xylometazolínu obsahuje účinnú látku tramazolín. Je to chyba, návykový potenciál má tiež,“ vysvetľuje portál.

Závislosť si vypestujete jednoducho

Najnovšie články