10 zlých návykov, ktoré robíte aj vy každý deň a zabíjate tak svoj mozog

Lucia Mužlová

takprosto.cc

Všetky orgány v tele sú dôležité, no mozog je asi ten najdôležitejší. Je riadiacim centrom celého nášho tela. Mozog dokáže vykonať neuveriteľné množstvo operácií, a to len za pár sekúnd. Mnoho z nich si ani nedokážeme uvedomiť a mozog je navyše zodpovedný za fungovanie našej pamäte. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Komplexná a špecifická štruktúra mozgu je veľmi zraniteľná, čo môže viesť k sérii vážnych chorôb a nevratnému poškodeniu. Každý deň, bez toho, aby sme to vedeli, ohrozujeme fungovanie tohto najdôležitejšieho orgánu. Pozrite si 10 zlých návykov, ktoré by ste mali radšej rýchlo odstrániť.

Preskakovanie raňajok

mozog1
hotelgiraffe.com

Po tom, čo naše telo cez noc oddychuje, je potrebné mu ráno dodať dostatok živín, aby sme dobili baterky a mali dostatok energie. Ak neraňajkujete, väčšinou váš mozog vyhlási tzv. núdzový režim, čo má vplyv na celé telo.

Chronický nedostatok spánku

Počas spánku mozog spracuje všetky informácie prijaté počas dňa a akumuluje energiu na ďalší deň. Chronický nedostatok spánku vedie k nevratnému vymieraniu mozgových buniek. Aj preto je zdravý spánok kľúčový pre pevné zdravie.

Spotreba cukru

mozog2
meridianpeakhypnosis.com

Dnes je veľmi ťažké nájsť potraviny, ktoré by neobsahovali veľa cukru. Výrobky, ktoré však obsahujú príliš veľa cukru by, ste mali z jedálnička úplne vylúčiť. Veľké množstvo cukru v krvi narúša vstrebávanie živín, čo nepriaznivo ovplyvňuje fungovanie nášho mozgu.

Prejedanie

Nielenže prejedanie vedie k priberaniu na váhe, je to zlé aj pre cievy a tepny, ktoré vedú do mozgu a spomaľujú jeho fungovanie.

Dym

mozog3
uhaweb.hartford.edu

Škody, aké dokáže dym z cigariet napáchať aj na nefajčiaroch, sú dávno známe. Okrem toho môže dlhodobé vdychovanie dymu poškodiť mozog a takisto nové poznatky vedcov hovoria, že vedie k Alzheimerovej chorobe.

Spánok v nevetranej miestnosti

Počas spánku potrebujeme čerstvý vzduch. Z tohto dôvodu sa odporúča vetrať miestnosť pred spaním, v teplejších mesiacoch spánok pri otvorenom okne. Keď spíte, nemali by ste si hlavu zakrývať perinou, pretože sa môže stať, že nebudete prijímať dostatok čerstvého vzduchu a zvyšujete tak v miestnosti hladinu oxidu uhličitého.

Znečistené ovzdušie

mozog4
aayushsharma

Pre zdravé fungovanie mozgu sa vyžaduje aj veľké množstvo čistého a čerstvého vzduchu. V podmienkach, ktoré sa nachádzajú vo veľkých centrách miest, je to takmer nemožné. Preto by ste sa mali snažiť relaxovať aspoň cez víkendy v prírode mimo mesta.

Odpočinok počas choroby

Keď sme chorí, naše telo nám ukazuje, že potrebuje odpočinok. To platí aj o mozgu. Aktívna práca v priebehu choroby znižuje účinnosť mozgu a vedie k rôznym poruchám.

Komunikačné problémy

mozog5
evansincorporated.com

Diskusia pomáha udržať mozog v kondícii a teda sa môže neustále rozvíjať. Inteligentné konverzácie stimulujú vznik nových nervových spojení, čo je pre náš mozog viac než dobré.

Nedostatok myšlienkových pochodov

Proces myslenia podporuje pozitívne zmeny v mozgovej kôre. Je to mocný nástroj pre vývoj a samotné fungovanie tohto mocného orgánu zvaného mozog.

Náš mozog je jedinečný orgán a stále o ňom vieme pomerne málo. Ak sa budete riadiť našimi radami, budete svoj mozog využívať najlepšie ako sa len dá.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc

Najnovšie články