Pediatri varujú: Ak uvidíte sedieť svoje dieťa v tejto pozícii, okamžite ho zastavte. Toto je dôvod prečo

Michal Blaško

V takejto pozícii sedia však všetky deti… Niektoré častejšie, niektoré skoro vôbec a ďalšie zase stále. Podľa odborníkov je to však najhoršia pozícia, ktorú si dieťa môže vybrať. Ak tak uvidíte sedieť vaše dieťa, okamžite ho presuňte, alebo napomeňte. Prečo? Pozrite sa.

Článok pokračuje pod videom ↓

Deti sa často a radi ponevierajú dospelým po okolí. Sadnú si k vám a potichu, niekedy aj hlučne, sa hrajú na zemi. Ukladajú sa však do pozície, ktorú odborníci nazvali ako „W“ pozíciu, práve kvôli podobnosti tomuto písmenku. A ide o sedenie, ktoré môže deťom spôsobiť v budúcnosti veľmi veľké problémy.

pixabay

Pre deti je táto poloha najjednoduchšia a najprirodzenejšia. Poskytuje im stabilitu, vzhľadom na to, že nohy majú pritom rozprestreté nemusia na udržanie rovnováhy vykladať žiadnu námahu. Na druhú stranu mnohonásobne však zvyšuje riziko ortopedických problémov, problémy s rovnováhou, držaním tela a v neposlednom rade aj problémy s motorikou.

Poloha do „wéčka“ spôsobuje nadmerný tlak na kolená, bedrá  a členky dieťaťa, čo je hlavným dôvodom vyššie uvedených problémov.

Ďalším problémom je, že táto pozícia stavia detský chrbát do zakrivenej polohy. Deti sa v tomto sede hrbia a to je v mladom veku veľmi nepriaznivé pre budúci rast chrbtice. Deti, u ktorých sa prejavia ťažkosti spojené s takýmto sedením, majú problémy s bežnými hrami ako napr. hádzanie lopty, alebo s akýmkoľvek  iným športom. Našťastie existuje niekoľko alternatívnych „posedov“, ktoré sú pre deti pohodlné a ich vplyv na vývoj dieťaťa je presne opačný.

pixabay

Najlepšou alternatívou je poloha do „V“. Tradičné rozloženie nôh do písmena V je prospešné hneď z niekoľkých dôvodov. Dieťa má výrazne znížený dosah, takže sa musí pre rôzne predmety viac naťahovať. To pomáha posilňovaniu svalstva a udržuje vašu ratolesť v neustálom pohybe. Ďalšou výbornou alternatívou je sedenie v tureckom sede. Namiesto od polohy do „W“ nie sú v tureckom sede zaťažované ani kolená, ani členky, navyše pozitívne vplýva na správne držanie tela.

Správne sedenie dieťaťa je najlepšie podchytiť už v prvých štádiách, no samozrejme preučiť sa dá aj staršia ratolesť. Ak vám záleží na zdraví detí, skúste ich upozorniť a ukázať im niektoré z alternatívnych a pohodlných polôh pri hraní.

Pozri aj: 20 ohromujúcich faktov o ženskom tele, o ktorých ste ani netušili. Bod číslo 12 ma šokoval najviac!

zdroj: babskeveci.sk, interez.sk

Najnovšie články