Obrovský prelom! Mužská antikoncepčná tabletka je účinná na 99 %

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Vedci už dlhšie pracujú na mužskej antikoncepcii v podobe tabletky a zistili, že liek je účinný na 99 %. Pokusy však zatiaľ robili iba na myšiach.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Ladbible, prelomové zistenia, ktoré publikovali na jarnom stretnutí Americkej chemickej spoločnosti, vyplynuli z testovania nehormonálnej tabletky na zvieratách. Okrem toho, že boli na myšiach účinné, neobjavili sa žiadne vedľajšie účinky, čo bol problém pri predchádzajúcich pokusoch.

Neúspešné pokusy

Až doteraz boli jednou možnosťou antikoncepcie, ktorú mali muži k dispozícii, prezervatívy a vazektómia. To znamená, že často to bolo ponechané práve na ženách, ktoré sa museli sústrediť na tabletky, vnútromaternicové teliesko alebo iné formy antikoncepcie.

Prvé kolo testov

V roku 2019 prešla mužská antikoncepčná tabletka prvým kolom testov bezpečnosti u ľudí, no väčšina z nich bola zameraná na testosterón, čo viedlo k vedľajším účinkom ako je priberanie a depresia. Na trhu preto neboli schválené žiadne účinné tabletky pre mužov. Práve preto sa zamerali na nehormonálnu mužskú antikoncepciu, aby sa vyhli vedľajším účinkom.

Testy na myšiach ukázali, že sú bez vedľajších účinkov úspešné v 99 % ako antikoncepcia. Ešte však nie je jasné, či tabletky uspejú aj počas testov na ľuďoch.

Najnovšie články