Oplatí sa ešte vôbec kupovať jahody v obchode? Tieto veci by ste o nich mali vedieť ešte predtým, ako ich začnete konzumovať

Monizz

Ak ste sa naučili jahody správne dopestovať alebo si ich aspoň správne vyberať, potom ste len v polovici cesty k úspechu. Je načase, aby ste sa dozvedeli aj o tom, ako je možné jesť jahody zle. Znie to neuveriteľne, no aj jahody majú svoje negatíva.

Článok pokračuje pod videom ↓
sovkusom.ru

85% z jahody je voda

Podiel vody v jednej jahode je mimoriadne vysoký. Na tom by nebolo nič zlé, ibaže zo zvyšných 15% až polovicu zaberajú cukry. Sacharidy nie sú zdravé, no v tomto prípade sa nemusíte obávať. Jahody môžu jesť bez problémov dokonca aj silní cukrovkári, pretože cukor obsiahnutý v nich je užitočný.

sovkusom.ru

Jahoda plná vitamínov

Podobne ako iné druhý ovocia, aj jahody sú plné vitamínov, ktoré nášmu telu prospievajú. Odborníci tvrdia, že jahoda vitamíny neobsahuje. Jahoda je vitamínmi doslova nasýtená. O dôvod viac, dopriať si sladkej maškrty viac! Väčšina z nich sa totiž ľahko vstrebáva, iba vitamíny A a E sa nachádzajú výlučne v zrniečkach. Tie však obsahujú aj organické kyseliny, čo už začína predstavovať problém.

sovkusom.ru

Organické kyseliny

Bohatá konzumácia organických kyselín môže pri niektorých ochoreniach spôsobiť vážne problémy. Nezdá sa to, no v jednej jahode sa nachádza toľko zrniečok, že predstavujú potenciálne nebezpečenstvo. Osoby, ktoré aktívne športujú alebo jednoducho veľa chodia a v tomto období konzumujú jahody v zvýšenom množstve, môžu pociťovať bolesti v kĺboch. Rovnako aj ľudia s degeneratívnym ochorením nôh či osteoartritídou. Všetko toto má na svedomí kyselina šťavelová. V spojení s vápnikom vytvára šťavelan vápenatý, a to je kameň úrazu. Ak jedávate jahody a cítite tlak či dokonca bolesť v kĺboch, aspoň už viete prečo.

sovkusom.ru

Koľko teda?

Mnoho ľudí z tohto dôvodu jahody jesť prestalo. Celkom zbytočne. Úplne by postačilo, keby dodržiavali niekoľko tipov a zásad a problémy by vymizli.

Jahody pred konzumáciou vždy dôkladne opláchnite. Nejedzte ich s kyslou smotanou ani s cukrom. Nahraďte ich radšej jogurtom alebo si ich pomixujte s mliekom na koktejl. Nejedzte viac ako 200-300 gramov jahôd denne a ráno si vždy preventívne hoďte céčko.

sovkusom.ru

Po sezóne mnoho ľudí s jahodami končí a najbližšie sa z nich radujú opäť až o rok. Nerobte takúto chybu a užívajte si ovocie po celý rok. Zavarte si jahody na kompót alebo si uvarte vlastný džem. Tie kupované obsahujú obrovské množstvá cukru a chémie. Jahody si môžete pokojne aj zamraziť a potom ich používať do koláčov.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), sovkusom.ru