Plače vaše dieťa často a bez dôvodu? Mali by ste mu vždy dôkladne skontrolovať chodidlá

Monizz

Plače vaše dieťa často a vy máte pocit, že bez dôvodu? Skontrolujte mu nohy. Príčina môže byť závažná a v rodičovskom strese si nezvyčajný jav nemusíte všimnúť. Situácia, o ktorej si prečítate, síce nie je častá, no popálilo sa na nej už množstvo rodičov.

prst005
modernreaders.com

Všetci rodičia sa desia situácie, keď ich dieťatko plače a oni nevedia prísť na to, prečo. Nie je hladné, je prebalené, zdravé, no napriek tomu nemôže odpočívať. O dôvode nepochopiteľného plaču často mnoho rodičov nemá ani tušenia a pritom dieťaťu môže hroziť skutočné nebezpečenstvo. Aj zdanlivá drobnosť môže vášmu drobcovi spôsobovať neznesiteľné bolesti.

prst001
adme.ru

Je to také neuveriteľné, až je to smiešne. A pritom to môže spôsobiť toľko problémov. Pri prebaľovaní bábätiek sa totiž často stáva, že matkine vlasy popadajú aj na prebaľovací pult. To je však ešte stále ten lepší variant. Horšie je, keď sa takýto nenápadný vlas zošmykne a pri manipulácii s dieťaťom sa mu omotá okolo pršteka na nohe, alebo ešte horšie, okolo samotného členku. Detské nohy majú množstvo „faldíkov“, okolo ktorých voľným okom nevidíme nič, len jemnú kožu. Smejete sa? Aj nám to prišlo smiešne, no keď sme sa dozvedeli, čo všetko to môže spôsobiť, smiech nás prešiel.

prst002
dailymail.co

Dieťa zabalíte do dupačiek alebo mu obujete ponožky a spokojne sa pustíte do inej činnosti. Nenápadný vlas omotaný okolo detského prsta alebo členka môže spôsobovať obrovské bolesti vo vyvíjajúcom sa telíčku. Blokuje totiž prietok krvi a ak si hrozbu nevšimnete včas (ktorého v prípade bábätiek nie je nazvyš), môže dieťaťu prst začať odumierať a hrozí amputácia. Znie to veľmi nepravdepodobne, no lekári sa čoraz častejšie stretávajú s prípadom, kedy u kojencov nachádzajú škrtiace vlasy. Ide o nebezpečný syndróm. Rodičia si takúto drobnosť nevšimnú a pomerne rýchlo rastúce pršteky vlas čoraz viac škrtí.

prst006
youtube.com

Za všetky prípady hovorí situácia, v akej sa ocitli rodičia Scott a Jessica Walkerovci. Ich malá dcéra celý deň preplakala aj keď sa rodičom zdalo, že nemá dôvod. Po niekoľkých dňoch, kedy Jessica obvolala lekárov a malú navštívila celá rodina, sa zhodli na tom, že dieťatko trpí kolikami v brušku, ktoré treba jednoducho prečkať. Až po čase matka pri prebaľovaní s hrôzou zistila, že dieťa má ukazovák na nohe takmer bordový. Najhoršie bolo, že vlas už nevedeli dať dole, pretože bol do prsta akoby vrastený. Nakoniec sa im však pinzetou podarilo vlas pretrhnúť, pritom však bábätku nechtiac urobili nepekný škrabanec na beztak boľavom mieste.

prst004
pedsinreview.aappublications.org

Tento jav nie je bežný, no vo svete ho badajú čoraz častejšie. Lekári rodičov upozorňujú, aby kojencom venovali zvýšenú pozornosť práve z dôvodu, že pri takto malých deťoch aj zanedbateľná drobnosť, ktorá pôsobí priam tragikomicky, môže mať pre budúcnosť dieťaťa fatálne následky.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), adme.ru

0
Komentovať