Kedy ste si naposledy robili toto vyšetrenie? Jeho zanedbanie môže mať vážne následky

Sponzorovaný obsah

Foto: Unsplash

Asi sa všetci zhodneme na tom, že pokiaľ je niečo v živote naozaj najdôležitejšie, je to v prvom rade zdravie. Väčšinou zistíme, že ho potrebujeme až vtedy, keď nám naše telo ukáže nejaký problém.

Avšak, vo veľa prípadoch sa dá problémom ľahko predchádzať. Základom sú preventívne prehliadky, ktoré by ste mali absolvovať aspoň raz do roka. Hoci sa mnohí z nás obávajú doktorov a rôznych vyšetrení, vždy je lepšie na nejaký problém prísť hneď. Jedným z najčastejšie vyskytujúcim sa nádorovým ochorením v celosvetovom meradle je rakovina prsníka. Každoročne pribudne viac ako 2 000 pacientov, ktorí trpia touto diagnózou.

Množstvo žien samovyšetrenie nevie urobiť

Možno viete o tom, že mnohé z vyšetrení by ste si mali robiť pravidelne doma. Jedným z nich je práve samovyšetrenie prsníkov. To je často nevyhnutné pre včasné odhalenie rakoviny prsníka. Množstvo žien o tomto vyšetrení vie, avšak len máloktorá si ho aj pravidelne robí. Nestačí však len sledovať rôzne hrčky a zmeny, ktoré ste predtým nespozorovali. Aby bolo vyšetrenie správne, je dôležité vedieť, čo a ako máte robiť. Dôležité je, aby ste pri akejkoľvek zmene, ktorú spozorujete, navštívili lekára.

Foto: AVON

Kedy je ideálny čas?

Všetky ženy od 18 rokov by si mali každý tretí mesiac vykonávať samovyšetrenie prsníkov. Ženy nad 30 rokov by to mali robiť každý mesiac. Ideálny čas je pritom tretí alebo štvrtý deň po skončení menštruácie, kedy sa prsia vyšetrujú najľahšie, pretože sú bez hormonálnych vplyvov.

Ako na to?

Mnohé ženy nevedia, ako presne by si mali prsia vyšetriť. Ideálne, samozrejme, je, keď vám to vysvetlí gynekológ, my vám však tiež prinášame jednoduchý návod, ako si to uľahčiť. Návod na samovyšetrenie nájdete aj TU.

 • Samovyšetrenie by ste si mali urobiť v stoji pred zrkadlom, pod sprchou a taktiež aj v ľahu.
 • Každý prsník si vyšetrujete bruškami troch stredných prstov ruky krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek.
 • Nemali by ste zabúdať na vyšetrenie v oblasti pod a nad kľúčnou kosťou a taktiež aj v okolí pazúch.
 • Sústreďte sa na každú zmenu, nielen na hrčky.
 • Najjednoduchšie je vyšetrovať ľavou rukou pravý prsník a pravou rukou ľavý prsník.
Foto: AVON

Čo by ste si mali všímať?

Nie je potrebné, aby ste pri každej hrčke robili paniku. Nemusí to ešte znamenať, že máte rakovinu prsníka. Vždy je však lepšie, aby ste zmeny oznámili svojmu lekárovi a objednali sa na ďalšie vyšetrenie. Ak máte pochybnosti o tom, čo by ste si mali všímať, tu je hneď niekoľko vecí.

 • zmena farby kože na prsníku
 • zvráskavenie kože
 • uzlíky a zhrubnutie tkaniva, ktoré ste si predtým nevšimli
 • zväčšenie alebo zmenšenie prsníka
 • vytekanie hnedastej alebo krvavej tekutiny z bradavky
 • vťahovanie bradavky, ktoré ste si predtým nevšimli
 • vyrážky alebo ekzém v okolí bradaviek
Foto: AVON

Nevyhnutné vyšetrenia

Pre včasné odhalenie rakoviny prsníka je nevyhnutné, aby si ženy vedeli samé vyšetriť prsníky a každý rok absolvovali pravidelné preventívne prehliadky u gynekológa. Problematike rakoviny prsníka sa vo veľkom venuje množstvo spoločností, jednou z nich je aj kozmetická spoločnosť AVON, ktorá sa v prvom rade sústreďuje na ženy. Už 20 rokov sa pritom zaoberá projektom AVON za zdravé prsia. Aj vďaka tejto kampani sa snažia zvýšiť povedomie verejnosti o tomto ochorení, ale aj podporiť jeho výskum.

Všetci sa snažia pomáhať

Spoločnosť každý rok organizuje špeciálne charitatívne podujatie AVON Pochod, avšak vzhľadom na situáciu spojenú s koronavírusom sa zaviazala, že do konca roka žiadne hromadné podujatie nezorganizuje. Počas októbra však spúšťa špeciálnu kampaň, ktorej cieľom je poukázať na prevenciu, ale zároveň pomôcť a podporiť onkologické pacientky. Október si vybrali práve preto, lebo je  celosvetovým mesiacom boja proti rakovine prsníka.

Foto: AVON

Aj vy môžete podať pomocnú ruku

Každý z nás môže podať pomocnú ruku onkologickým pacientkam. AVON si pri tejto príležitosti pripravil jednoduché formy, ktoré sú súčasťou kampane.

 • Od konca septembra a počas celého októbra sú v predaji špeciálne sety na www.avon.sk alebo prostredníctvom Avon Lady. Avon sa zaviazal, že z každého predaného setu daruje 1 € na zbierku občianskeho združenia Tak Trocha inak.
 • Sety sú v dispozícii vo forme Set Čisté potešenie, Set Dokonalá presnosť.
 • Kúpiť si môžete aj charitatívne tričko, ktoré je v ponuke v dámskom, pánskom alebo detskom prevedení. Každé tričko, ktoré si kúpite, je zdrojom finančnej podpory pre občianske združenie Tak trocha inak a ich projekt Štartovacie balíčky pre bezvlásky.

Prispieť môžete aj dobrovoľným finančným darom priamo na účet občianskeho združenia Tak trocha inak. Dôležitá je však práve prevencia. Nepodceňujte samovyšetrenie a nezabudnite každú zmenu ohlásiť vášmu gynekológovi. Viac informácií sa dozviete na www.avon.sk a na www.zdraveprsia.sk.

V spolupráci s Avon
0
Komentovať