V mnohých lekárňach je nedostatok liekov. Slováci nevedia, kedy sa k nim dostanú

Kristína Hagarová

FOTO TASR archív

Slovensko netrápi len zdražovanie, ale aj problémy s dodávkami liekov. Mnohí Slováci sa tak v lekárňach nedočkajú toho, čo potrebujú. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Na problém upozornil portál TVNoviny. Mnohí Slováci z lekární odchádzajú s tým, že daný liek kvôli výpadku nemajú. Nejde pritom o špeciálne liečivá, ale o bežné lieky. Ako uvádza portál, mnohí ľudia ani nevedia, kedy sa k liekom dostanú.

Chýbajú bežné lieky

Ide o dezinfekčné spreje do úst, rôzne mastičky na ruky, pastilky na cmúľanie ale aj sirupy pre deti. Tento problém sa pritom netýka len Slovenska. Výpadky hlási celá Európa. Hoci sa na lieky uplatňujú iné obmedzenia a povinnosti, taktiež sú ovplyvnené trhom. Problémom sú výrobné kapacity, meškanie so surovinami aj nedostatok personálu.

Dôvodom je pandémia aj vojna

Podľa ŠÚKL to ovplyvnila pandémia, ale aj vojna na Ukrajine. To spôsobilo obmedzenia v distribúcii liekov, ale aj výpadky personálu. Rovnaký problém majú aj naši českí susedia. Nedostupné sú u nich očné mastičky ako napríklad Framykoin či Ophthalmo-Septonex.

Výpadky sa podľa informácií portálu TVNoviny sa výpadky týkajú všetkých skupín liečiv a informácie o nich sa dennodenne menia. S výpadkami treba rátať aj naďalej.