Nová zbraň v boji proti covidu? Vedci vyvinuli žuvačku, ktorá znižuje prítomnosť koronavírusu v tele infikovaného

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

V boji proti koronavírusu ťahá Slovensko a aj mnohé ďalšie krajiny, za kratší koniec. Záujem o očkovanie stále nie je dostatočne vysoký a aj z toho dôvodu sa vedci snažia vynájsť niečo, čo by mohlo pri šírení vírusu pomôcť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najnovšie prišli vedci z univerzity v Pennsylvánii s unikátnym riešením. Ako uvádza článok na vedeckom portáli Cell, vedci vynašli špeciálnu žuvačku, ktorá zachytí častice koronavírusu, čím znižuje ich množstvo v slinách. Práve vďaka tomu človek, ktorý je nakazený, šíri koronavírus pri dýchaní, hovorení a kašlaní oveľa menej.

Žuvačka vírus zachytí

Žuvačka podľa portálu obsahuje kópie proteínu ACE2, ktorý vírus využíva ako priechod, cez ktorý prenikne do bunky, aby ju nakazil. Pri pokusoch vedci prišli na to, že koronavírusové častice zo slín nakazených osôb sa naviazali na receptory ACE2 v žuvačke. Vďaka tomu vírusová záťaž vo vzorkách klesla viac ako o 95 %.

Foto: unsplash

Výhodou tiež podľa vedcov je, že žuvačka chutí a aj vonia ako bežná žuvačka a môže sa skladovať roky pri bežných teplotách. Dodávajú tiež, že takáto žuvačka by mohla byť užitočná hlavne v krajinách, kde vakcíny nie sú k dispozícii každému.