Slovák napísal status, má cez tisíc reakcií: Som očkovaný, aj keď neviem, čo vakcína obsahuje, toto však neviem tiež

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Boj medzi očkovanými a neočkovanými sa vyostruje do konfliktu, kvôli ktorému sa prestali rozprávať aj dlhoroční priatelia či rodinní príslušníci. Obe strany majú na veci rozdielny názor, no len málokto sa dokáže naozaj otvorene a bez hádok porozprávať.

Mnohí ľudia sa snažia otvorene a slušne napísať svoj názor na to, prečo by sme sa všetci mali nechať zaočkovať a ako tým môžeme pomôcť sebe, ale aj ľuďom v našom okolí. To je aj prípad Slováka, ktorý napísal silný príspevok zverejnený na stránke Nekŕmte nás odpadom. Má už viac ako tisíc reakcií a hoci sa našlo aj množstvo ľudí, ktorí s ním nesúhlasili, jeho slová sú naozaj úderné.

Nevieme, čo obsahujú lieky

„MÁM OČKOVANIE a neviem, ozaj neviem, čo vakcína obsahuje. Ani táto, ani tie, ktoré mi pichli ako dieťaťu. Ale neviem ani, čo obsahujú lieky na rakovinu, AIDS alebo krvný tlak. Čo obsahuje Ibalgin, Paralen alebo Acylpyrín. Iba že, riešia boľačky moje a mojich blízkych. Neviem, čo obsahuje Big Mac alebo hot dog, čo si čas od času kúpim v stánku. Neviem, či v reštaurácií, kde si dám moje obľúbené jedlo nepoužili suroviny po dátume spotreby alebo či si kuchár umyl ruky po toalete.

FOTO TASR – Pavel Neubauer

Neviem, aké látky obsahuje tetovanie, čo má pomaly každý druhý človek na tele. Alebo silikóny, či botox v perách. Aké látky použili do mydla, šampónu a deodorantu, ktorý denne používam. Neviem, aké dlhodobé účinky môže mať používanie mobilu. V krátkosti… Je mnoho vecí, ktoré neviem a ani vedieť nebudem. Jedno ale viem isto: život je krátky, príliš krátky na to, aby sme len chodili do práce a trčali doma. Ešte stále by som chcel vedieť bez strachu objať mojich blízkych. Ešte stále by som chcel bez strachu precestovať svet. Užiť si koncert, divadlo. Sadnúť si na kávičku s priateľmi.

Očkovali nás ako deti

Ako dieťa ma očkovali proti kiahňam, mumpsu, rubeole, osýpkam, tuberkulóze, či čiernemu kašľu. Prežil som akútny zápal slinnej žľazy kde má brali hrobárovi z lopaty a neviem co všetko mi tlačili do žily aby som sa z toho po dlhej a náročnej operácii dostal. Sme očkovaní proti chorobám, na ktoré ani nie pred sto rokmi denno-denne zomierali malé deti. Vieme si predstaviť, že by nám naše deti zomreli na chorobu, ktorej sa dnes bránime celoplošným očkovaním? Vraj tieto boli vyvinuté príliš rýchlo. Rýchlosť je relatívny pojem.

FOTO TASR – Dano Veselský

Technologický pokrok akceleruje. Za desaťtisíce rokov existencie ľudstva lietame len posledných niečo vyše sto rokov. Telefonujeme a fotíme. Spájame sa s druhou polkou zemegule v sekunde. Koľko teda trvalo vyvinúť prvý telefón a koľko kým sa z neho stalo multifunkčné zariadenie, ktoré nepoložíme z rúk? Doba sa zrýchľuje a s ňou aj vývoj vo vede a medicíne. Verím odborníkom a preto som zaočkovaný. Nie preto, že to odo mňa chce vláda alebo nejaký politik.

Prečo sa zaočkovať?

Som zaočkovaný preto:

  • aby som nezomrel na COVID
  • aby som neobsadil lôžko v nemocnici ťažko chorému človeku, ktorého kvôli mne nebudú môcť operovať
  • aby naši zdravotníci mohli mať kľudnejšie Vianoce
  • aby som mohol žiť konečne svoj starý život
  • aby obdobie korony zostalo tou spomienkou, o ktorej budem rozprávať svojim vnúčatám.O tom, aká to bola pre našu generáciu príučka.
Ilustračné foto: TASR

A že nám ukázala, aké dôležité sú tie každodenné maličkosti, ktoré sú nám častokrát samozrejmé. Zmeniť názor nie je hanba.
Zmeniť názor v takejto veci vie iba zrelý a uvedomelý človek.“

Hoci niektorí ľudia sa ozvali s tým, že podľa nich nie je správne niekoho do vakcíny nútiť, mnohí si myslia, že jeho slová sú správne a úderné.

95
Komentovať