Sedíte v práci viac ako 8 hodín denne? Tieto cviky vám nezaberú viac ako 10 minút, no okamžite uľavia od bolesti chrbtice

Gabriela Kinčoková

Foto: pixabay

Bolestivá chrbtica dokáže narobiť nepríjemné problémy. Častokrát chrbtica bolí aj tých, ktorí nemajú fyzicky náročné zamestnanie. Príchodom novej modernej doby je čoraz viac sedavých zamestnaní. Práve pre ľudí, ktorí dennodenne trávia hodiny za počítačom tu máme sériu 8 cvikov, ktoré uvoľnia váš chrbát po celom náročnom dni. Stačí si nájsť pár minút na konci dňa len pre seba.

Článok pokračuje pod videom ↓

Krk a ramená

Foto: pixabay

Čím viac sedíte za počítačom, tým sú vaše ramená a krk viac napäté. To má na svedomí nepríjemnú bolesť niekedy až samotných kostí. Bolesť samotného krku a ramien patrí medzi najčastejšie. Vzniká tam zovretie nervov a krvných ciev, čo spôsobuje nepríjemnú bolesť hlavy. Túto bolesť môžete odstrániť alebo aspoň zmierniť niekoľkými jednoduchými uvoľňujúcimi cvikmi.

Napínanie krku a ramien

Foto: pixabay
  • Cvik 1: Oprite jednu ruku o zárubňu na dverách, hlavu jemne predkloňte a bradu nasmerujte na opačnú stranu ramena. Smerujte pohyb hlavy od ruky smerom nadol k opačnému ramenu. Najlepšie bude ak cvičenie zopakujete 10 x. Veľký pozor si dávajte aby ste príliš netlačili. Musíte cítiť uvoľnenie, zle vykonané cvičenie totiž môže spôsobiť ešte väčšiu bolesť.
  • Cvik 2:  Postavte sa chrbtom k stene tak, aby hlava bola opretá o stenu a chodidlá vzdialené cca 10 cm od steny. Ramená nechajte uvoľnené a dvíhajte len ruky do strán. Opäť opakujte 10 x.

Zápästie

Foto: pixabay

Pokiaľ nesprávne sedíte za počítačom, môže to mať nepríjemné následky aj na vaše zápästie. Navyše, veľmi dôležité je mať aj správnu podložku pod počítačovú myšku. Nesprávne sedenie a zlá podložka pod myš môžu spôsobovať tŕpnutie zápästia alebo nepríjemné mravenčenie.

  • Cvik 1: V prípade, že nemáte čas na klasické cvičenie, zakúpte si v obchode aspoň expander, prípadne gumenú pomôcku na stláčanie. Stačí ak si párkrát do dňa zacvičíte a bolesť by mala ustúpiť.
  • Cvik 2: Chyťte si jedno zápästie druhou rukou a krúťte ňou akoby chcete ruku odkrútiť. Cvičenie následne opakujte aj na druhej ruke.
  • Cvik 3: Chyťte si vzájomne oba ukazováky a ťahajte ich od seba. Prsty sa tak uvoľnia a nebude cítiť napätie. Opakujte so všetkými prstami. Tiež pomáha tzv. popukanie všetkých kĺbov na rukách aj nohách.

Kríže a bedrá

Foto: pixabay

Bolesť krížov alebo bedier nemusí súvisieť len s tým, že človek starne. Veľakrát bolesť súvisí hlavne so sedavým zamestnaním a s tým, že človek nemá čas na pohyb. Lekári tvrdia, že sedavé zamestnania majú častokrát na svedomí aj nepríjemnú celulitídu.

  • Cvik 1 : Posaďte sa na okraj stoličky a jednu nohu vystrite pred seba. Pomaly sa naťahujte za nohou, akoby ste sa chceli dotknúť samotnej špičky. Samozrejme všetko robte tak, aby ste necítili bolesť a napätie. Spravte 5-10 opakovaní na každú nohu.
  • Cvik 2 : Ľahnite si na chrbát a pod krk si dajte uterák. Pravú nohu zohnite v kolene a ľavú nohu na ňu položte. Pravé stehno chyťte zospodu a potiahnite smerom k sebe. Zadok musí byť stále na zemi. Skúste vydržať 20-30 sekúnd. Spravte 2-3 opakovania a vymeňte nohy.
adme.ru

Najnovšie články