Mám 57 a toto jem každý deň. Len jedna lyžica týchto semienok vám môže pomôcť s trávením, pokožkou ale aj s chudnutím

Lucia Mužlová

Foto: pixabay

Ideálnou zeleninou je napríklad tekvica. Okrem jedného nedostatku, že sa dosť ťažko šúpe, môžete ju spotrebovať úplne celú. Plod si upečiete v rúre alebo rozmixujete v polievke a tekvicové semiačka necháte vysušiť a potom ich už stačí len vylúskať. Práve dnes bude reč o výhodách úžasných semiačok, ktoré máme tak radi pri televízore.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: pixabay

Niekedy nás hrsť semiačok dokáže zasýtiť a pocit hladu sa stratí. Ideálne riešenie problému, keď nemáme čo pod zub. Namiesto keksíkov a iných sladkostí tak do tela dostaneme prospešnejšie látky. Okrem toho, že majú skvelé nutričné hodnoty, majú aj iné výhody. Obsahujú veľa omega-3 polynasýtených mastných kyselín a vitamínu E. Pomáhajú pri dobrej kondícii pokožky, nechtov, vlasov a sú skvelé najmä pre ženy. Vďaka obsahu fytoestrogénov priaznivo ovplyvňujú správne fungovanie ženských orgánov a celkovú hladinu hormónov. Hovorí sa, že predlžujú mladosť, zlepšujú plodnosť a znižujú riziko rakoviny prsníka.

Foto: pixabay

Odporúča sa denne konzumovať za jednu plnú lyžicu tekvicových semienok. Pomôcť môžu aj pri akné, lebo obsahujú zinok, ktorý je na riešenie kožných problémov ideálny. Taktiež znižujú pocity nevoľnosti a závratov počas tehotenstva. 70 gramov tekvicových semienok obsahuje veľa prospešných látok, ktoré potrebuje pre správne fungovanie aj náš mozog. Obsahujú fosfor, ktorý pomáha pri problémoch s kosťami, kĺbmi a celkovo chrbticou.

Cenné aminokyseliny, ktoré semiačka obsahujú sú tryptofány. Z tejto látky naše telo produkuje serotonín a teda hormón šťastia. Dajte si však pozor na množstvo. Zjesť celý balíček semienok nie je vhodné, radšej buďte striedmejší. Semiačka teda nechajte najskôr vysušiť v šupke, potom ich vylúskajte a následne ich skladujte v sklenených nádobách na tmavom mieste. Skvele chutia aj v hokkaido alebo inej krémovej polievke, stačí ich trošku opražiť na suchej panvici. Dobre chutia aj v šaláte alebo v kaši. Nezabúdajte, že žutie semienok urýchľuje metabolizmus a teda podporujete aj zdravé chudnutie.

healthline.com