Toľkoto hodín denne by ste mali spať podľa veku. Ak je váš počet hodín menší, mali by ste vedieť toto

Banana

Aj keď nemáte problém s nespavosťou a večer zaspíte ako batoľa, iste ste sa už stretli so situáciou, keď ste museli byť hore dlhšie ako máte vo zvyku. Každý z nás už zažil situáciu, keď po prebdenej noci musel na druhý deň fungovať. Jednorazovo to nemusí byť problém a vyčerpanie počas jedného dňa zvládne každý. Čo však v prípade, že spíte málo pravidelne? Koledujete si o vážne zdravotné problémy a nedostatok spánku sa dokáže podpísať aj na psychike. Koľko hodín by sme teda mali spať, aby sme nášmu organizmu dopriali potrebnú dávku oddychu?

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Aj jedna prebdená noc alebo štvorhodinový spánok s nami dokáže poriadne zatočiť. Pocity sucha v ústach, unavené telo a neustále zívanie. Pri nedostatku spánku môžete pociťovať silné búšenie srdca, akoby váš organizmus išiel na plné obrátky, no v skutočnosti „melie z posledného“. Dostatok spánku nie je len luxusom, ktorý si doprajú lenivci. Je nesmierne dôležitý pre správne fungovanie nášho tela. Ak však spíte príliš dlho, z dlhodobého hľadiska to pre vás nemusí byť najlepšie.

pixabay.com

Nedostatok spánku i nepravidelný spánkový režim môžu spôsobiť bolesti hlavy až migrény, znižujú obranyschopnosť organizmu, takže je pravdepodobnosť že oveľa ľahšie ochoriete a samozrejme máte bez spánku nižšiu schopnosť učiť sa alebo dôkladne vykonávať svoju prácu. Čím menej spánku, tým viac prihoršíte svojej krátkodobej pamäti.

pixabay.com

Málo spánku neznamená nič dobré ani pre ľudí s cukrovkou. Výskumy potvrdili, že pre ľudí, ktorí spia dostatok hodín, je charakteristická nižšia hladina cukru v krvi. Ak máte nábeh na cukrovku, s nedostatkom spánku bude pre vás riziko inzulínovej rezistencie len vzrastať.

Lekári varujú aj pred vyšším rizikom srdcovo-cievnych chorôb u ľudí, ktorí spia menej ako 7 hodín denne. Najväčší problém je to pre ľudí, ktorí majú problémy s tlakom. Nedostatok spánku totiž môže aj za zvýšený tlak alebo dýchavičnosť.

Ak nespíte dostatočne dlho, pocíti to i vaše okolie. Bez spánku sme viac agresívni, podráždení alebo emočne labilní. Z dlhodobého hľadiska to pre človeka môže vyvolať depresie alebo úzkostné stavy.

pixabay.com

Harvardský profesor a uznávaný lekár Charles Czeisler špecializujúci sa na spánok spísal po svojich experimentoch a výskumoch tabuľku, ktorá vypovedá o správnej dĺžke spánku. Ako už iste tušíte, u rôznych vekových kategórií sa počet hodín môže výrazne líšiť. Záleží to od množstva spotrebovanej energie, ktorú denne vydáme, nášho metabolizmu a samozrejme veku. Výsledky sú nasledovné:

Novorodenci (0 – 3 mesiace): 14 – 17 hodín spánku

Dojčatá (4 – 11 mesiacov): 12 – 15 hodín spánku

Deti (1 – 5 rokov): 11 – 14 hodín spánku

Predškolský vek a žiaci (6 – 13 rokov): 9 – 11 hodín spánku

Adolescenti (14 – 17 rokov): 8 – 10 hodín spánku

Mládež (18 – 25 rokov): 7 až 9 hodín spánku

Dospelí (26 – 64 rokov): 7 – 9 hodín spánku

Starší ľudia (viac ako 65 rokov): 7 – 8 hodín spánku

pixabay.com

Takto by podľa profesora Charlesa Czeislera mal vyzerať ideálny spánkový režim u ľudí rôznych vekových kategórií. Samozrejme je pravda, že každý organizmus je trochu iný a u niektorých ľudí sa môžu vyskytnúť odchýlky. Lekári radia načúvať organizmu. Ak spadáte k vekovej kategórii, ktorá by si mala denne dopriať 7 až 9 hodín spánku, no ste svieža a fit aj po 6 a pol hodinách, vášmu organizmu zrejme táto dĺžka vyhovuje.

Opačným problémom môže byť aj príliš dlhý spánok, ktorý v nás vyvoláva ešte väčší pocit únavy. Po dlhom spánku sme často malátni, zdá sa nám, že konáme a myslíme pomaly a celkovo sa necítime veľmi sviežo. Je dôležité nájsť balans medzi príliš krátkym spánkom a vyspávaním.

pixabay.com

Nesmieme zabúdať ani na pravidelný režim spánku a bdenia, ktorého porušovanie môže spôsobovať rovnaké zdravotné problémy ako nespavosť. Zvyknite si líhať v rovnakom čase a nezachádzajte do extrémov, kedy si v jeden deň ľahnete o desiatej a v ďalší o tretej ráno.

Na záver ešte jedna potešujúca správa pre tých, ktorí si doprajú kvalitný a dostatočne dlhý spánok. Ľudia, ktorí spia denne aspoň sedem hodín, žijú podľa vedcov v priemere dlhší a kvalitnejší život. Vyspite sa preto do krásy, zdravia i dlhého života.

pixabay.com

Pozri aj: Roh vyrastajúci z čela či dve vagíny. Toto je 7 ľudí, ktorí sa narodili s bizarnými mutáciami, ktoré im zničili celý život

zdroj: babskeveci.sk (Jana), takprosto.cc