O tomto by mali okamžite vedieť všetky ženy! Tieto 4 veci sú pre vašu vagínu veľmi škodlivé

Lucia Mužlová

O podobných intímnych témach sa veľmi nepíše a to z dôvodu, že je pre mnohé ženy citlivá. My si však myslíme, že je dôležité, aby ste o nich vedeli. Hanbíme sa o tom rozprávať pred priateľkami a dokonca aj pred doktormi. Otázky si radšej kladieme len v hlave a donekonečna sa pýtame len samých seba. Dnes to nebude o sexe, ale o starostlivosti o ženský pohlavný orgán, na ktorý my ženy často zabúdame.

Ak chcete, aby všetko fungovalo tak, ako má, a aby ste boli zdravé, mali by ste byť pri týchto veciach viac než opatrné.

Parný kúpeľ

pixabay.com

Od tohto by sme sa mali radšej držať ďalej. Je všeobecne známe, že pre ženy nie je dobré ostávať dlho v horúcej vode. Samozrejme, že taký kúpeľ, ktorý si doprajeme raz za čas, nám uškodiť nemôže. Parný kúpeľ je ale niečo celkom iné. Mnohé ženy, na čele s herečkou Gwyneth Paltrow tvrdia, že praktizujú tzv. parný kúpeľ, niečo, čo by malo fungovať ako parný čistič a malo by to pomôcť očistiť vašu maternicu od toxínov. Rozhodný nesúhlas vyjadrila aj odborníčka, doktorka, pôrodníčka a gynekologička MUDr. Raquel Dardik: „Parný kúpeľ určite nie. Mohlo by sa stať, že si ublížite natoľko, že môžete mať dokonca popáleniny 2. stupňa. alebo bakteriálnu vaginózu.“

Nemusíte sa báť nečistôt. Vagína má samočistiacu schopnosť a prostredníctvom prirodzených sekrétov sa zbavuje všetkých škodlivých látok a prípadnej infekcie. Parný kúpeľ teda naozaj nepotrebujete.

Samodiagnostika a krémy

pixabay.com

Ak si chcete nejaký problém vyliečiť sami s pomocou krémov a voľne dostupných produktov, určite to nerobte. Vždy je dôležité zájsť za odborníkom a nechať sa vyšetriť. Áno, nie je to najpríjemnejšie vyšetrenie, no každá žena by mala chodiť raz ročne aspoň na preventívnu prehliadku, a ak má nejaký problém, mala by sa objednať na kontrolu. Nie je to hanba a lekár sa na váš problém pozerá z úplne iného konca. Samovyšetrenie neprichádza do úvahy ani pri tomto a ani pri iných zdravotných problémoch.

Ak sa niekde dočítate babské rady, ktoré sľubujú, že váš problém s vagínou vyriešia oleje, prípadne cesnak a rôzne babské vlastnoručne vyrobené lieky, neverte tomu. Môžete si akurát ešte viac uškodiť. Ako hovorí doktorka: „Videla som rôzne chemické popáleniny, ktoré vznikli tak, že ženy vyskúšali niektoré internetové nápady. Popálenie vo vnútri vagíny je niečo, čo neželám naozaj nikomu.“

Ak máte pocit, že vám krémy a rôzne prírodné vodičky či oleje pomôžu zmierniť zápach, vyvedieme vás z omylu. Ako sme už spomenuli vyššie, vagína má jedinečnú samočistiacu schopnosť, a teda zápach je prirodzený a nie je to znak niečoho zlého. Ak by ste ale naozaj mali pocit, že niečo nie je v poriadku, objednajte sa na vyšetrenie a poraďte sa s lekárom. Vaginálna sliznica je totiž veľmi citlivá na kozmetické produkty aj keď sú prírodné a zdajú sa byť úplne neškodné.

Cudzie predmety

pixabay.com

Mohli by sme ich menovať mnoho. Od tampónov, menštruačných kalíškov, antikoncepcie cez prsty, sexuálne hračky až po penis nášho partnera. Už zdravý rozum nám napovie, že všetko, čo ide dnu, musí byť čisté a umyté medzi jednotlivými použitiami. Každý máme isté hygienické návyky a v tomto prípade by sme ich mali dodržiavať o to viac. Samozrejme do pozornosti dávame, že niektoré predmety do pošvy nepatria a môžu vám spôsobiť nechcené zranenia.

Vône

pixabay.com

Ako sme spomenuli vyššie, je normálne, že pošva má svoj špecifický zápach. Keďže nebudete zrejme cítiť rajskú záhradu plnú kvetov, možno vám takýto stav veľmi vyhovovať nebude. To však nie je dôvod na to, aby ste si do oblasti bikín aplikovali voňavky alebo parfémy. Pošva je uzavretý vlhký orgán a sekréty sú dôležité na udržanie zdravého stavu. Takisto sa neodporúča používať na intímne partie parfumované mydlá. V drogérii už zakúpite špeciálne mydlá s pH, ktoré vás nepodráždi a dokonca sa budete cítiť viac „čisté“ po ich použití.

Zápachu by ste sa mali obávať len v prípade, že je silnejší ako normálne, sprevádzaný svrbením alebo pálením, prípadne výtokom, ktorý je zafarbený nažlto. Vtedy by ste mali vyhľadať odborníka a poradiť sa s ním. Môže ísť totiž o infekciu alebo nejaké ochorenie.

pixabay.com

Aký je váš názor na tieto veci? Chodíte pravidelne na gynekologické prehliadky? V každom prípade sa o seba starajte tak, aby ste sa vyhli všetkým vyššie spomínaným problémom.

Pozri aj: Boľavé prsia, tmavšie bradavky a slabé krvácanie. 10 skorých znakov, vďaka ktorým odhalíte, že ste tehotná

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), womenshealthmag.com

Najnovšie články