Obrovský pokrok v medicíne. Vedci prišli na to, ako odhaliť autizmus u dieťaťa ešte v tele matky

Kristína Hagarová

Foto: pixabay

Čo sa týka autizmu, sú vedci veľmi často skeptickí. Už roky sa snažia prísť na to, čo ho spôsobuje a každý rok sa im podarí odhaliť niečo, čo lekárom pomôže.

Článok pokračuje pod videom ↓

Portál ScienceAlert uverejnil štúdiu, ktorá vyšla v odbornom magazíne Molecular Psychiatry. Zistili, že technológia, ktorá pracuje na využití umelej inteligencie, je schopná predvídať niektoré druhy autizmu. Technológia je úspešná na 100 % a pracuje na spôsobe, že využíva analýzy krvnej plazmi matiek. Dokáže rozoznať kľúčové protilátky spojené s poruchou autistického spektra.

Foto: pikrepo

Môžu za to protilátky

Niektoré materské autoprotilátky, ktoré vznikajú, sú nepriateľské voči proteínom v mozgu dieťaťa, plodu, ktorý budúce matky nosia. Reakcia protilátok s bielkovinami vplýva na to, s akou veľkou pravdepodobnosťou sa u dieťaťa vyvinie autizmus. Vedci z Kalifornskej univerzity overovali tento predpoklad a skúmali vzorky od 450 matiek, ktoré majú deti s autizmom a 342 matiek, ktorých deti autizmus nemajú.

Foto: needpix.com

Tri hlavné vzorce

Podľa vedcov existujú tri hlavné vzorce spojené s autizmom. Ak má však matka v sebe protilátky, ktoré automaticky reagujú s týmito vzorcami, je šanca na to, že sa dieťa narodí s autizmom, až 31-násobne vyššia ako u bežnej populácie. Je však pravdepodobné, že v blízkej dobe bude možné podstúpiť krvné testy na to, aby žene v krvi zistili prítomnosť týchto protilátok ešte pred otehotnením.

Foto: maxpixel

Ak ich má, tak vie, že jej hrozí veľmi veľké riziko, že bude mať dieťa s autizmom. Ak ich však nemá, je šanca na to, že jej dieťa bude mať autizmus, až o 43 % nižšia. Je teda možné, že sa rodina bude môcť rozhodnúť či vôbec bude chcieť mať dieťa.