Roky sa hanbila za svoje telo. Stala sa vegánkou a a hovorí, že jej to pomohlo s chorobou, ktorá je neliečiteľná

Banana

Viete si predstaviť, že žijete dlhé roky s ochorením, ktoré neúspešne liečite rôznymi spôsobmi a riešenie máte napokon priamo pred sebou? Presne to sa stalo Hanne Sillitoe, ktorá je dnes šťastnejšia, ako kedykoľvek predtým. Kvalitu života jej neuveriteľne zlepšilo vegánstvo a rozhodla sa o tom napísať i knihu. Dnes má aj svoj blog a aj prostredníctvom sociálnej siete zdieľa svoj príbeh s ostatnými ľuďmi. Mnoho z nich sa dostalo spod pazúrov psoriázy presne tak isto, ako Hanna – obyčajnou zmenou stravy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako 15-ročná si Hanna začala všímať svoju pokožku, ktorá bola suchšia, začervenaná a svrbela. Nemala potuchy, čo by to mohlo byť, a preto samozrejme navštívila dermatológa. Diagnóza bola jasná – psoriáza. Začal sa kolotoč dlhoročnej liečby, počas ktorej boli Hanne predpisované rôzne lieky, krémy, steroidy, gély či iné prípravky, no nikdy jej v skutočnosti nič nezabralo. S niektorými produktmi to bolo dokonca horšie ako so samotnou psoriázou. Hanna znášala nepríjemné vedľajšie účinky, cítila sa zle, lieky často spálili jej pokožku a takmer neustále mala od krémov špinavú posteľnú bielizeň.

View this post on Instagram

WOW 👀 this is DIET ONLY 🌿 check out @letsbeatpsoriasis 💕 It's incredible to see the body healing itself and responding to what we eat. I can totally relate to the excitement of seeing this change and being inspired to read, research and follow a natural path. It's totally fascinating and @letsbeatpsoriasis follows this with so much positivity 🙌🏼 #psoriasis #psoriasisrelief #psoriaticarthritis #psoriasissucks #psoriasiswarrior #psoriasisawareness #psoriasisproblems #psoriasisdiet #nature #skincare #naturalskincare #naturalliving #wellness #eczema #rosacea #acne #healing #vegan #vegetarian #positivevibes #beforeandafter #beforeandafters #beforeandduring #transformation

A post shared by Hanna Sillitoe 📚 Author (@mygoodnessrecipes) on

Pochopiteľne, ako mladé dievča mala Hanna s kožným ochorením problémy. Hanbila sa nosiť krátke tričká či nohavice a jej priatelia sa jej často pýtali, či ju niečo pohrýzlo alebo sa spálila na slnku. Cítila sa nekomfortne a všetko sa ešte viac zhoršilo po tridsiatke.

Psoriáza začala byť ešte viac agresívna, jej koža viac červenala, všetko ju svrbelo, kvôli čomu s a budila každú noc a škrabala sa. Pokožka ju doslova bolela a tento stav bol niekedy tak vážny, že nezvládala chodiť do práce. Jej podnikanie upadalo a Hanna navyše jedla ešte viac nezdravo a pila viac alkoholu, ako kedykoľvek predtým.

Dermatológ jej po zhoršení stavu predpísal ďalšie lieky a vtedy nastal u Hanny zlom. Zistila, že dané lieky sú už neuveriteľne silné a dokonca sa využívajú v chemoterapii. V tomto štádiu sa Hanne otvorili oči a uvedomila si, že musí nájsť iný spôsob, pretože život závislý od tak silných liekov jednoducho nechce.

Hanna po vlastných výskumoch zistila, že psoriázu môže do značnej miery ovplyvňovať aj jedlo, ktoré človek prijíma. Rozhodla sa z jedálnička odstrániť všetky potraviny, ktoré by mohli potenciálne spôsobiť horší stav. Vylúčila živočíšne produkty, zemiaky, paradajky rafinovaný cukor, alkohol, lepok a stala sa vegánkou.

Z dňa na deň sa rozlúčila s množstvom cestovín, chleba a sendvičov, ktoré tvorili základ jej stravy. Často jedla takýto typ občerstvenia, ktoré ju rýchlo zasýtilo, pretože na jedlo nemala čas. Rada skočila s kamarátmi do baru a zabavila sa pri pohároch vína, no teraz bol koniec aj všetkému alkoholu. Tvrdá zmena života, no Hannu poháňala vidina zlepšenia zdravotného stavu.

Na raňajky začala piť smoothie zo špenátu, kelu, jabĺk alebo hrušiek, ktoré jej nápoj osladili. Na obed si vždy prichystala čerstvý vegánsky šalát a avokádo a aj večera bola ľahká. Obyčajne s obsahom cíceru alebo šošovice, aby telu dodala potrebnú vlákninu a bielkoviny. Príprava nových vegánskych jedál ju začala tak baviť, že začala vytvárať vlastné recepty. Ukojila aj svoju maškrtnosť a začala si pripravovať dobroty v podobe cheesecakeov z kešu orechov, mandlí a kokosového mlieka.

Hanna dodržiavala nový životný štýl na 100%, no bola sklamaná, že výsledky sa stále nedostavili. Prešlo už mnoho dní, odkedy sa stala vegánkou, no pokožka sa nezmenila. Nádej mala len vďaka blogerkám na internete, ktoré ženy povzbudzovali a uistili ich, že na zmenu je potrebné chvíľu počkať.

Po dvoch týždňoch sa Hanna po prvý krát zobudila skvele oddýchnutá po dobrom spánku. Možno to pre niekoho nie je veľká vec, no pre ňu to bolo znamenie, že po rokoch boja so psoriázou sa po prvýkrát v noci nebudila kvôli svrbeniu kože. Jej koža začala byť menej červená, menej podráždená a aj keď to boli malé zmeny, konečne videla, že niečo pomáha.

Po ďalších troch týždňoch sa jej pokožka radikálne zmenila. Bola hladká, skoro bez začervenania, žiadne svrbenie a Hana tak konečne začala nosiť krátke rukávy a kraťasy. Príznaky psoriázy postupne mizli a s nimi Hanna naberala stále väčšiu sebadôveru. Cítila sa oveľa lepšie a slobodnejšie, keď nemala zlý pocit z pohľadu iných. Po troch mesiacoch vegánskej stravy sa úplne zbavila známok psoriázy na koži. Po červených fľakoch už nebolo ani stopy.

View this post on Instagram

Reading peoples heartbreaking stories I'm forever reminded how cruel the world can be. We take our skin for granted & if you've never had a problem such as #eczema or #psoriasis it's hard to understand the pain (physical and mental). This was my clearing progress ~ pics taken 1 month apart. My #skin is now scar free 🙏 These weren't biologics or suppressants or chemo meds or steroids. This is exercise, nutrition, salts and coconut oil 💛 it's my mission & purpose in life to help others get well again. My help is completely free. Tag someone if I can help them. Gratitude for clear skin ~ always 🙏 Namaste 💕 #health #skinfriendly #skincare #goodness #diet #nutrients #feeding #skin #acne #rosacea #healing #autoimmune #arthritis #rheumatoidarthritis #immune #disease #rash #skinfood

A post shared by Hanna Sillitoe 📚 Author (@mygoodnessrecipes) on

Dnes sú to už štyri roky, čo je Hanna vegánkou a nepochvaľuje si len peknú pokožku. Po zmene stravy jej klesol jej inak večne vysoký tlak a má oveľa viac energie. Vegánske stravovanie a tvorenie vlastných receptov ju bavilo natoľko, že napísala vlastnú knihu. Prostredníctvom blogu radí iným ľuďom a navzájom si pomáhajú v boji s psoriázou.

Dnes na jej instagramovom účte nájdete aj fotografie iných ľudí, ktorí ukazujú svoj vyhratý boj s kožným problémom.

View this post on Instagram

I N S P I R A T I O N 💫 👀 wow Katy!! Swipe right to see Katy’s sweet Facebook post and awesome progress pics 😍 I know that for lots of us scalp issues are an added misery with psoriasis or sometimes a condition all on their own 😫 It’s itchy, flaky and annoying! Is it easier as a girl to cover up with long hair? Or nicer to be able to shave off the lot and not have the tightness and clumps pulling out? Either way, check out my scalp treatment 🌿 a simple home remedy of salts and oils – recipe on my website. Diet is key but this treatment can soothe the scalp and contains oils traditionally used to speed up healing ✨ I had these odd spiky tufts where my hair grew back after it had fallen out. I would dread the hairdresser asking questions – I’m still in the habit of avoiding the hairdressers 5 years on!! #scalptreatment #scalppsoriasistreatment #scalppsoriasissucks #scalpmassage #scalpconditions #skincare #psoriasis #psoriasissucks #beforeandafter #beforeandprogress #scalpdetox #haircare #psoriasisscalp #dermatitis

A post shared by Hanna Sillitoe 📚 Author (@mygoodnessrecipes) on

View this post on Instagram

I N S P I R A T I O N 💫 👀 WOW WOW WOW @norbagaygay ✨ check out these pics 😮 I totally believe that as you heal you are strengthening and repairing your immune system. Can you go back to a diet of junk? Probably … for a while … but for those of us with skin conditions I feel the skin is the visible barometer of our health 🌱 It’s our warning signal to sort things out! So, when the body becomes unhappy again, rest assured our skin will remind us 🙈 Finding your balance is the key 😌 Amazing work Norba – loving the clear skin and tattoos #thisisdiet #healingskin #progresspics #progresspic #beforeandafter #clearskin #healingfromwithin #healinflammation #healingfromtheinsideout #skinspiration #skindiet #hannasillitoe #hannasillitoeradiant

A post shared by Hanna Sillitoe 📚 Author (@mygoodnessrecipes) on

View this post on Instagram

WOW 👀 @healing_my_skin_from_within 😮 It’s easy for me to say ‘approach this with a positive mindset’ 🤨 We have a choice. You can think ‘why me?’ 😢 or you can make these changes with optimism, excitement & an attitude of ‘there IS an answer!!’ 😁 I used to get angry. I wanted to eat and drink whatever I felt like. I wanted a magic pill to make my skin better. 4yrs on I realise this was my body screaming at me to make changes. I’m so happy it did! Reading this post was like reading my diary from Feb 2014. THIS is how its done 👊🏼 . . . #Repost @healing_my_skin_from_within with @get_repost ・・・ SIX WEEKS🙌🏼. Six weeks of clean eating. Six weeks of rest. Six weeks of proper hydration. Six weeks of exercise/stress-management. Six weeks of glorious, nightly baths🧖🏻‍♀️. Six weeks of essential oils. Six weeks of green juice. Six weeks of hard work and dedication. Six weeks of taking care of my mind, body and spirit. This all amounts to six weeks of amazing, beautiful healing🙌🏼. The proof is in the pudding, people. I feel fantastic – both physically and emotionally. Healing psoriasis isn’t just about clearing up your skin – there’s so much more to it. My confidence and self-esteem have skyrocketed over the past couple of weeks✨. I’m starting to comfortably and happily wear clothes that I’ve only ever dreamed of wearing👚👙👗. I’m openly talking about psoriasis and this healing journey with family, friends and even complete strangers which has continued to spread awareness. The heavy blanket that was constantly weighing me down is gone. Good riddance 🙋🏻‍♀️. Living a new, healthier lifestyle isn’t the tedious chore that I thought it was going to be. I absolutely love it. If I can do this, I am telling you – ANYONE can do this. The key is deciding that you’re ready to take on the challenge. You need to be mentally prepped because it isn’t always easy – but what is? You have to take it day by day and just do your best. If you slip up here and there – you simply move on and pick-up where you left off. You can’t beat yourself up over it because look at what you’re doing and all of the amazing, healthy choices you’re making for yourself. Be proud! ❤

A post shared by Hanna Sillitoe 📚 Author (@mygoodnessrecipes) on

Hannu teší, že aj jej rady prispeli k ich úspešnej liečbe a cíti sa skvele. Je hrdá na svoje telo, robí čo ju baví a aj keď má niekedy chuť na nevegánsku stravu, berie to ako veľmi malú obetu za skvelý život, ktorý teraz môže žiť.

Pozri aj: Vedci varujú: Aj minimálna dávka alkoholu má fatálny účinok na váš mozog a neexistuje telo, ktoré by nebolo poškodené

Jana, womenshealthmag.com

Najnovšie články