Ak ešte nemáte doma túto rastlinku, toto sú dôvody, prečo by ste to mali zmeniť! Pestujem ju doma už roky a je úžasné, čo všetko dokáže

Monizz

Snáď neexistuje domácnosť, v ktorej by sa nenachádzal tučnolist. Ľudovo sa nazýva aj peniažtek, vďaka jeho chutným bacuľatým lístkom pripomínajúcim mince. A práve listy tučnolistu sú zázrakom z lona matky prírody.

wikipedia.org

Ukrývajú v sebe toľko liečivých vlastností, že viac ich nemá ani bežne pestované aloe vera. Ak sa pýtate, čo už len môže obsahovať tučnolist, odpoveď je – šťavu. Tá je totiž plná pozitívnych a zdraviu prospešných látok.

Je však dôležité povedať, že tučnolist na vnútorné užitie treba konzumovať s mierou! Obsahuje totiž nízke dávky arzénu, ktorý v prípade nadmerného užitia môže byť pre zdravie škodlivý, priam jedovatý.

Použitie tučnolistu

Tučnolist je výborným liekom na herpesy a opary. Šťavu z jeho lístkov by ste si na postihnuté miesto mali natierať každých 30 minút, prípadne ju aplikovať na leukoplast a opar prelepiť. To isté platí aj v prípade vonkajších hemoroidov, tu však intenzita natierania nemusí byť taká častá.

wikipedia.org

Rovnako účinný je tučnolist aj na boľavé hrdlo. Vytlačte šťavu z desiatich lístkov a zrieďte ju v pohári teplej vody. Kloktajte trikrát denne a zápal začne ustupovať.

Starší ľudia trpiaci artritídou a artrózou by si mali boľavé kĺby mazať šťavou z 10-15 lístkov tučnolistu vždy pred spaním. Ráno sa im bude ľahšie vstávať.

Na popáleniny, rany či opuchy účinkuje šťava z tučnolistu podobne ako šťava z aloe vera. Stačí, ak prerežete lístok tučnolistu po dĺžke a šťavnatú časť položíte na zranenú kožu.

Po uštipnutí bodavým hmyzom, teda osou, včelou, komárom alebo akýmkoľvek chrobákom v prírode priložte tučnolist na štípanec a stiahne sa. Prestane svrbieť a bude sa aj rýchlejšie hojiť.

wikipedia.org

Pri zápalových ochoreniach obličiek a močových ciest sa šťava z tučnolistu užíva vnútorne. Zalejte 5 podrvených lístkov tučnolistu pohárom horúcej vody a nechajte hodinu lúhovať. Potom vypite.

Ľudové múdrosti hovoria tiež o tučnoliste ako o rastline, ktorá do domu prináša šťastie a prosperitu. Tie úzko súvisia, ako inak, s peniažkovitým tvarom listov. Ak by to platilo, mali by ste si tučnolist zaobstarať naozaj všetci.  Necháte sa inšpirovať? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: 105-ročný japonský lekár prezradil tajomstvo dlhovekosti: „Človek nesmie premrhať svoj život spánkom. Ak chce žiť dlho, mal by…“

zdroj: babskeveci.sk (M)

0
Komentovať