Táto správa vystraší mnohých vegánov a vegetariánov: Tieto choroby ich podľa vedcov ohrozujú viac ako ostatných

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Zdá sa, že vegánstvo predsa nie je také zdravé, ako by ste si možno mysleli. Má určite množstvo výhod, no napriek tomu prišli vedci so zaujímavým faktom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na rozdiel od ľudí, ktorí jedia mäso, majú oveľa vyššiu pravdepodobnosť toho, že budú trpieť depresiou a úzkosťami. Ako uvádza portál IFLScience, vedci sa bližšie pozreli na to, aký má súvis duševné zdravie práve s konzumáciou mäsa. V posledných rokoch sa o výhodách a nevýhodách vegánstva rozpráva naozaj veľa.

Foto: pxfuel

Negatívny vplyv konzumácie mäsa

Kým mnohí ľudia upozorňujú na negatívny enviromentálny vplyv konzumácie veľkého množstva mäsa v súvislosti so zmenou klímy, mnohí sa nezamýšľali nad náladou, ktorú to vyvoláva. Vedci sa rozhodli ponoriť do štúdií mäsovej, vegetariánskej a vegánskej stravy, aby zistili, či to má vplyv na duševné zdravie a množstva úzkosti a depresie. Z výslednej vzorky 171 802 účastníkov tvorilo 157 778 konzumentov mäsa a 13 259 ľudia, ktorí mäso nejedia, či už sú vegáni alebo vegetariáni.

Foto: pixabay

Úzkosti a súvis s vegánstvom

Ich zistenia poukázali na to, že ľudia, ktorí jedia mäso, majú nižšiu mieru depresie ako vegáni a vegetariáni. „Naše výsledky ukazujú, že vyhýbanie sa mäsu je jasne spojené s horším duševným zdravím, konkrétne vyššia úroveň depresie a úzkosti.“ Výskum sa nezaoberá tým, prečo toto spojenie existuje, no je pravdepodobné, že sa tým budú zaoberať aj ďalej.