Po prečítaní tohto článku si už nikdy neobložíte misu toaletným papierom na verejných WC

Lucia Mužlová

Verejné záchody sú ako dobré poistné zmluvy. Sme radi, že ich máme, a že existujú, no držíme si palce, aby sme ich nemuseli nikdy použiť. Neviem ako vy, ale mnoho ľudí premýšľa o tom, koľko stoviek ľudí už tieto záchody použilo alebo koľko nebezpečných baktérií sa tam nachádza.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vždy robíme všetky opatrenia, aby sa nás „nalepilo“ čo najmenej z nich. Dosku na toalete si vystelieme papierom, poprípade si nesadáme, umývame si ruky, pre istotu aj dvakrát, a keď vychádzame von, snažíme sa dvere otvárať lakťom a nohami. V skutočnosti to všetko môžu byť činnosti, ktoré môžu náš kontakt s baktériami zvyšovať.

toaleta1
twitter.com

Jednou z najviac infikovaných vecí na verejných toaletách, ale aj u nás doma, je objekt, ktorého sa či chceme či nechceme musíme dotknúť a je to toaletný papier. Práve tam sa zrodí jedna z najčastejších chýb, ktoré ľudia robia, keď navštevujú toaletu. Ľudia si myslia, že tým, keď pokryjú toaletnú dosku papierom, ochránia sa pred mikróbmi, ktoré tam žijú. V skutočnosti však robia niečo úplne iné.

toaleta2
talkingaboutmeh

Ako sa ukázalo, toaletný papier je najväčším zdrojom baktérií, zatiaľ čo dosky, na ktorých sedíme, sú relatívne čisté. Samotné toaletné dosky sú navrhnuté tak, aby sa na vrchnú časť dostalo čo najmenej baktérií. Hladký a zaoblený tvar nie je pre baktérie žiadna výhra a preto sa usadzujú skôr v záhyboch.

Na rozdiel od toho je povrch toaletného papiera ideálnou živnou pôdou pre baktérie a po spláchnutí sa baktérie rozšíria do celého priestoru. Ak teda používate pri sadaní na toaletu práve toaletný papier, ktorý si položíte na dosku, je tam oveľa viac choroboplodných zárodkov, ako keby ste si len sadli na dosku bez toho, aby ste ju takto „ochránili“.

toaleta3
twitter.com

To isté platí, ak sa v záchodovej kabínke náhodou vysmrkáte, poprípade ak si utriete pot z čela. Môžete si byť istí, že na tvári máte viac baktérii, ako je na samotnej doske.

Druhým najväčším zdrojom baktérií je, verte či nie, sušič na mokré ruky, v ktorom cirkuluje vzduch. Nielenže sa pomocou vzduchu baktérie rozširujú do priestoru, ale voda, ktorá odkvapká do sušiču, sa tam ukladá a vo vzduchu sa potom šíri na osobu, ktorá si ruky suší, takže konkrétne na vás, keď tam stojíte.

toaleta4
welt.de

Ak sa vám teda už aj podarí ujsť od baktérií v toaletách, majte sa na pozore pred sušičmi na ruky. Síce sú šetrné k životnému prostrediu, no papierové utierky by boli zrejme lepšou alternatívou. Keď tak uvažujem, tam by sa ale baktérie tiež nachádzali, no nie? Bolo by to podobné, ako s tým toaletným papierom.

toaleta5
flickr.com

Nie je potrebné podliehať panike a radšej pustiť do nohavíc, než navštíviť toaletu. Do budúcna by ste na to ale mohli myslieť a stačí ak si do kabelky zabezpečíte vlhčené antibakteriálne utierky, ktoré po vyjdení z toalety použijete. A samozrejme, že ak je toaleta naozaj špinavá, radšej predsa len použite ten toaletný papier. Veď ste to predsa robili aj doteraz.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), boredomtherapy.com

Najnovšie články