Toto je to, čo spôsobuje vznik melanómov! Odborník varuje: „Je nutné používať opaľovací krém, no opaľovať by sme sa nemali hlavne ak trpíme na úpaly!“

Monizz

Slnko, voda a opaľovaní krém patria k sebe viac než bobuľky hrozna. Alebo by aspoň mali. Bohužiaľ, napriek tomu, že vieme, ako veľmi je slnko v dnešnej dobe škodlivé, nevyhýbame sa mu, ba naopak, priam hanebne ho vyhľadávame.

Článok pokračuje pod videom ↓
pexels.com

Zdá sa však, že nie je všetko tak, ako vyzerá. Odborník na kožné melanómy Dr. Komorowski búra všetky mýty svojimi tvrdeniami týkajúcimi sa opaľovacích krémov. Práve kožné melanómy sú v poslednej dobe najčastejšie diagnostikovaným onkologickým ochorením. Napriek tomu, že je ešte mnoho zodpovedných ľudí, ktorí používajú tony opaľovacích krémov, pred slnkom ich to neochráni tak, ako by malo.

3 hypotézy

Pesimistické vyhliadky vysvetľuje odborník v troch hypotézach. V prvej hovorí o dlhodobom raste melanómu. Melanóm postupuje veľmi pomaly, obdobie, kým naplno prepukne, je 20-40 rokov. Existuje teda možnosť, že rakovinu kože mohol chorý dostať ešte v čase, kedy opaľovacie krémy neboli také populárne, naopak, do módy ešte len vstupovali a boli skôr spoločníkom bohatých ľudí.

pexels.com

Druhá hypotéza naznačuje, že technický pokrok a ozónová diera rástli ruka v ruke bleskovou rýchlosťou. „Vďaka“ tomu bola ochrana pred slnečnými lúčmi menej efektívna, i keď nejaká bola. Ako teda žili ľudia kedysi, keď rakovinu kože nemali? Jednoducho. Slnko bolo oveľa menej agresívne.

pexels.com

V tretej hypotéze hovorí Komorowski o tom, že ak si aj opaľovací krém nanesieme a splníme podmienky, ktoré sú popísané v návode na použitie, ochráni nás to pred UV žiarením. No nezabezpečí ochranu pred vznikom rakoviny.

pexels.com

Ľudia natretí opaľovacím krémom sa cítia bezpečne, a tak na slnku pobudnú aj dlhšie než by mali. Ak si navyše nanesú opaľovací krém a hneď na to sa hodia do vody, ani si ho nemuseli nanášať. Voda všetok zmyje a na pokožke ostane len mastnota. Takisto je zbytočné nanášať si opaľovací krém na slnku. Pokiaľ si prvú vrstvu nenanesiete ešte ráno v tieni a chlade, potom si ho na slnku už ani nemusíte dávať.

pexels.com

Tieto skutočnosti by nám mali pripomínať, že opaľovací krém rozhodne používať treba, no netreba sa bezhlavo spoliehať na jeho ochranu pred vznikom melanómov. Mali by ste sa naučiť na slnko nechodiť, neopaľovať sa, a to o to skôr, ak sme častými obeťami úpalu. Ten je totiž jasným signálom, že DNA v bunkách kože bola poškodená.“

Ako ochrániť deti?

Deti sú samostatná kapitola, ktorá je pomerne náročná. Pokožka dieťaťa je totiž mimoriadne tenká a citlivá na UV žiarenie. Melanocyty začnú produkovať melanín až na konci tretieho roku života. Dokázali to aj štúdie realizované len nedávno. Tie hovoria o tom, že ak dieťa dostane do 20. roku života 5-krát úpal, riziko vzniku melanómu sa zvyšuje až o 80%!

pexels.com

Deti by sme mali natierať najsilnejším možným faktorom a bezpodmienečne ich obliecť do bavlnených vecí a na hlavy posadiť klobúky a čiapky. Či už sme pri mori alebo len doma na záhrade, na slnko by sme rozhodne nemali vychádzať skôr ako po štvrtej hodine popoludní a chrániť sa rovnako, akoby sme boli na exotickej dovolenke.

zdroj: babskeveci.sk, takprosto.cc

Najnovšie články