Nová štúdia hovorí jednoznačne. Ak si počas dňa často zdriemnete, môže to byť znakom tejto vážnej choroby

Kristína Hagarová

Foto: pixabay

Ruku na srdce, kto z nás si občas rád nezdriemne? Vieme, že to niekedy potrebujeme, pravda je však taká, že nie vždy je to pre naše zdravie to správne. Môže to spôsobiť aj vážny problém.

Portál IFLScience informoval o štúdii, ktorá hovorí, že aj keď je spánok mimoriadne dôležitý, keď je ho príliš veľa, môže spôsobiť problémy, a to hlavne v starobe. Podľa nedávnej štúdie sa zdá, že existuje spojenie, medzi dlhým zdriemnutím počas dňa a Alzheimerovou chorobou, čo naznačuje, že toto správanie môže byť predzvesťou rozvoja tejto choroby.

Protichodné názory

Identifikácia bola náročná a výskum najprv priniesol protichodné výsledky, keďže niektoré štúdie uvádzali, že zdriemnutie môže mať pozitívne následky. Uvádza sa, že môže znižovať krvný tlak, avšak sa ukazuje aj ako tvorca možných zdravotných problémov.

Foto: pixabay

Výskumníci z Kalifornskej univerzity sa zamerali na zdriemnutie a zdá sa, že presne to je ukazovateľ starnutia a neurologických porúch súvisiacich s vekom. Údaje zbierali od 1 401 účastníkov s priemerným vekom 81 rokov.

Vyžaduje sa ďalšie skúmanie

Ide pritom priamo o denné zdriemnutie. Súvislosť zostala rovnaká aj potom, čo upravili dĺžku nočného spánku. To naznačuje, že úloha denného spánku je sama o sebe dôležitá a nezávislá od nočného spánku.

Ešte stále však neexistuje dostatok dôkazov na to, aby vyvodili jednoznačné závery, preto budú denný spánok ešte viac skúmať.

0
Komentovať