Toto je 6 druhov telesného tuku a 6 spôsobov, ako sa ho zbaviť. V jednom z nich sa nájde každý z nás!

Monizz

Ak ste sa niekedy čudovali, prečo diéty na vás nefungujú, dnes vám dáme odpoveď. Pretože telesný tuk sa delí tiež na viacero druhov a od toho závisí aj to, či ho konkrétnou diétou viete regulovať. Častokrát je to však  častejšie než sa zdá. Aj preto je dobré vedieť, čo sa vás týka a od čoho možno upustiť.

Článok pokračuje pod videom ↓

https://www.instagram.com/p/BeFckqyBLXT/?tagged=fat

Výskumy stupňov obezity definovali aj šesť rôznych typov telesného tuku, ktoré sa odvíjajú od toho, na ktorom mieste vášho tela sa tuk ukladá. Tento zoznam pomohol už nejednému zúfalcovi, ktorý sa roky snažil schudnúť a nešlo to.

Tuk v hornej časti tela

Takéto postavy sa väčšinou objavujú u mužov, no z času na čas neobídu ani ženy. Tuk sa hromadí vo vrchnej časti tela, preto vyzeráte tak trochu ako jablko s nohami. Takýto tuk sa začína hromadiť vtedy, keď prijmete viac kalórií ako ste schopní spáliť. Hlavé príčiny spočívajú v prejedaní sa a v nečinnosti.

Zbaviť sa ho môžete pomerne jednoducho, a to aktivitou. Prakticky to môže byť čokoľvek, čo vás rozhýbe. Ideálne sú na to športy ako plávanie, chôdza alebo beh – denne aspoň polhodinu. Skoncovať by ste mali aj s nadmernou konzumáciou cukrov.

Tuk v dolnej časti brucha

Nie je ničím novým, že tuk sa v spodnej časti brucha ukladá pri prepracovanosti, strese, depresiách či úzkosti. Nedostatok relaxu a stresový hormón kortizol hromadí tuk v týchto miestach, preto je najúčinnejším riešením zvoľnenie tempa, meditácie, relax či dýchacie cvičenia.

Na takéto veci je ideálna joga či pilates. Posilníte pri nich svaly a zároveň vypnete myseľ. Dopomôcť si môžete aj pitím zeleného čaju, ktorý je efektívnym prirodzeným spaľovačom.

Tuk v dolnej časti tela

Väčšie stehná, zadok a boky sú dôsledok prebytku lepku v strave. Rozhodne stojí za to vyskúšať bezlepkovú diétu. Uvidíte, či pomôže, no pravdepodobne áno. Okrem toho chodievajte veľa po schodoch, aby ste tuk spálili aktivitou. Dobré sú aj prechádzky v hornatom teréne. Posilníte tým svalstvo na nohách a sedacej časti. Rozhodne nepreskakujte raňajky.

Tuk v oblasti žalúdka

Ľudí s takýmto bruchom často nazývajú aj milovníkmi piva, čo zďaleka nemusí byť nezmysel. Práve nadmerná konzumácia alkoholu spôsobuje ukladanie tuku v oblasti žalúdka, čo v konečnom dôsledku pôsobí akoby ste mali veľké celé brucho. Najefektívnejšou diétou je stop alkoholu, no nielen pivu, ale aj iným druhom.

Väčšina kalórií z každého vypitého pohárika alebo drinku sa ukladá práve na vašom bruchu a okrem estetickej nerovnováhy to spôsobuje aj nemalé zdravotné ťažkosti. Ak nie teraz, tak v budúcnosti určite. Okrem toho si rozdeľte porcie jedla na viac dávok. Zlepší sa vám metabolizmus a brucho pôjde dole rýchlejšie.

Telesný tuk na nohách

Problémom tuku držiaceho sa na nohách trpia spravidla ženy. Tento tuk môže byť dôsledkom kŕčových žíl, tehotenstva alebo zadržanej vody v tele. Niekedy môže celý problém viaznuť v genetike alebo hormónoch, no ak to tak nie je, celkom postačí, ak obmedzíte konzumáciu mastných a slaných jedál. Neseďte na mieste dlhšie ako polhodinu. Každých 30 minút by ste sa mali prejsť a dať si dve minútky chôdze hoc aj dokola okolo stola. Spravidla totiž nejde o tuk, ale o zadržanú vodu, ktorá však pôsobí mimoriadne neesteticky a mnohí si o vás môžu myslieť, že ste len prehnane lenivá.

Tuk na bruchu prechádzajúci až na chrbát

Aj tento druh telesného tuku trápi najmä ženy. Ak máte väčšie bruško a zapnutá podprsenka sa vám zarezáva do tuku na chrbte, problém nemusí byť len v malej veľkosti. Pravdepodobne nemáte veľa príležitostí na pohyb. V tomto prípade platí, že pomôže iba cvičenie a veľa spánku. Práve nedostatok spánku je niekedy spúšťačom zmien v hormonálnych hladinách, zvyšuje chuť do jedla a znižuje energiu na aktivitu.

Našli ste sa? Dajte nám o sebe vedieť!

Pozri aj: Jednoduchý babský trik, ako vyčistiť sklo na rúre! Mastnota a nečistoty zmiznú takmer samé a nemusíte ani prstom pohnúť

zdroj: babskeveci.sk (M), brightside.me

Najnovšie články