Trpíte upchávaním ciev a chcete si prečistiť tepny? Týchto 15 potravín vám s tým pomôže a zároveň slúžia ako prevencia proti infarktu myokardu

Lucia Mužlová

Infarkt je akútny klinický stav charakterizovaný tým, že nám odumrie časť svalu v srdci. Je to veľmi nepríjemná záležitosť a samozrejme, nikomu to neprajeme zažiť. Doktori vám ale povedia, že za to čiastočne môže vás spôsob života a možno aj strava. Medzi najčastejšie príčiny infarktu, až pri 98%, zaraďujeme práve upchatie tepien, ktoré zásobujú naše srdce krvou.

Článok pokračuje pod videom ↓
tepkny1
takprosto.cc

Aká je prevencia?

Aby ste zabránili infarktu, v prvom rade by ste sa mali zbaviť stresu, pravidelne cvičiť a stravovať sa zdravo. Čo sa stravovania týka, malo by byť pravidelné, strava by mala byť pestrá a mali by ste jesť dostatočné množstvo potravín, ktoré prispievajú k prečisteniu tepien. Aké potraviny to však sú?

tepny2
takprosto.cc

Losos

Losos, rovnako ako iné druhy mastnejších morských rýb (tuniak, makrela, slede), je bohatý na obsah esenciálnych mastných kyselín, ktoré pomáhajú znižovať hladinu choesterolu v krvi

Čerstvý pomarančový džús

Čerstvá pomarančová šťava obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré podporujú zdravé fungovanie ciev. Tento lahodný nápoj taktiež znižuje krvný tlak. Už dva poháre čerstvej pomarančovej šťavy denne nám zabezpečia odporúčané množstvo vitamínu C, ktoré by sme denne mali prijať, no často na to zabúdame.

Orechy

Orechy sú skvelým zdrojom omega-3-mastných kyselín a mononenasýtených mastných kyselín, ktoré nájdete napríklad aj v mandliach a iných druhoch. Nielenže účinne znižujú hladinu cholesterolu v krvi, no taktiež priaznivo vplývajú na zdravie kĺbov a kostí.

Hurmikaki

Toto ovocie je nie len veľmi zdravé a plné vitamínov, no zistilo sa, že je zrejme najlepšie na prečistenie ciev a tepien.

Kurkuma

Toto korenie je jedinečné, chutné a výrazne znižuje riziko kardiovaskulárnych problémov.

Zelený čaj

Tento nápoj nie je žiadnou novinkou. Je populárny a známy pre svoje povzbudzujúce a zároveň upokojujúce účinky. Zelený čaj obsahuje veľa antioxidantov, a teda znižuje vstrebávanie cholesterolu a zlepšuje fungovanie metabolizmu a celkovo aj trávenia.

Melón

Melón účinne rozširuje cievy a stimuluje produkciu oxidu dusnatého.

Tvrdé syry

Tvrdé syry sú jednymi z mála kalorických potravín, ktoré sú však pre naše telo veľmi prospešné. Ich konzumácia absolútne nepoškodzuje cievy a taktiež pomáhajú znižovať krvný tlak.

Laminária – morská riasa

Riasy sú bohaté na obsah minerálov, vitamínov, bielkovín a antioxidantov. Ich pravidelné užívanie nám pomáha regulovať krvný tlak a taktiež rozširuje cievy, čo je pre cirkuláciu krvi veľmi dôležité. Ľudia, ktorí pravidelne konzumujú morské riasy, majú až o 15% nižšiu hladinu cholesterolu ako tí, čo ich nekonzumujú.

Brusnice

Brusnice sú najväčším zdrojom draslíka. Už 2 lyžice brusníc denne znižujú riziko srdcových ochorení až o 40%. Čo k tomu dodať?

Granátové jablko

Granátové jablko je skvelé ovocie, ktoré taktiež prispieva k šíreniu oxidu dusnatého, ktorý pomáha stimulovať krvný obeh prirodzeným spôsobom.

Špenát

Buď ho nenávidíte alebo milujete! Špenát je bohatý na draslík a kyselinu listovú, ktorá pomáha udržiavať svalové tkanivo a znižuje riziko infarktu. NIe nadarmo si ho doprial aj Pepek námorník.

Olivový olej

Extra panenský olivový olej dodáva telu veľa zdravých tukov a zároveň pomáha znižovať vyššiu hladinu cholesterolu v krvi.

Brokolica

Zelenina, ktorá posilňuje srdce! Brokolica je ideálna zelená zelenina, ktorá priaznivo vplýva na správne fungovanie nášho srdca.

Avokádo

Tuky obsiahnuté v tomto ovocí (áno, jedná sa o ovocie) pomáhajú udržiavať zdravý balans a rovnováhu medzi dobrým a zlým cholesterolom, čo je pre zdravie a správne fungovanie tepien obzvlášť dôležité.

Pre správne fungovanie srdca a prekrvovanie ciev a tepien samozrejme strava nestačí. Dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu je aj fyzická aktivita, zvládanie stresu, boj s infekciami a rôznymi závislosťami. Preto sa vždy poraďte s lekárom a snažte sa k svojmu telu správať pekne, poďakuje sa vám.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc

Najnovšie články