11 vecí, ktoré by ste mali vedieť skôr, ako sa postavíte na váhu. Čo v skutočnosti ukazuje ručička a prečo váha neukazuje vždy správne?

Zuzana Fulopova

Častokrát máme pri snahe zhodiť pár kíl pocit, že ručička váhy je náš najhorší nepriateľ. Neprestajné sledovanie a meranie našej váhy však môže priniesť len sklamanie, smútok či depresiu. Mali by sme si uvedomiť, že aj pri takom jednoduchom procese ako je váženie, by sme mali zohľadniť určité faktory, ktoré môžu vplývať na úbytok či nárast našej hmotnosti. Aké to sú?

Článok pokračuje pod videom ↓

pixabay

# Vymedzenie času

Pri pravidelnom sledovaní váhy si vymedzte presný čas, kedy sa na váhu postavíte. Stanovte si presný nielen deň, ale aj hodinu, pričom najlepšie je zvoliť si tento proces ráno po toalete a pred raňajkami.

# Oblečenie

Pri vážení by ste mali mať oblečené vždy to isté, alebo byť úplne nahý. Predsa len aj oblečenie môže vplývať na vašu hmotnosť, a to hlavne vtedy, ak máte na sebe príliš veľa vrstiev.

# Miesto

Naplánujte si nielen čas, kedy sa budte vážiť, ale aj stále miesto, kde umiestnite zakaždým váhu. Neumiestnite ju však na koberec. Povrch, na ktorý ju položíte, by mal byť rovný a tvrdý, pretože ak váha nebude stabilná, môže dojsť ku skreslenému výsledku.

# Pevný postoj

pixabay

Ak chcete docieliť presný výsledok, stojte na váhe rovnomerne na oboch nohách, a to bez pohnutia, až kým sa ručička na váhe neustáli. Taktiež by ste mali stáť na váhe bosí.

# Typ váhy

Každý typ váhy je iný. Niektoré merajú aj podiel niektorých látok v tele a percento tuku. Ak máte takýto typ váhy, odporúčame si dopredu naštudovať manuál a nastaviť si váhu podľa potreby. Najlepšie však bude, ak si kúpite obyčajný typ, pri ktorom budete sledovať len hmotnosť. Iné hodnoty by vás mohli stresovať oveľa viac.

# Počasie

Do úvahy by ste mali brať napríklad aj počasie. Mnoho výskumov tvrdí, že nízke teploty, rýchlosť vetra či vysoká úroveň zrážok vplývajú na stratu hmotnosti.

# Slané jedlá

pixabay

Predtým, ako sa postavíte na váhu popremýšľajte, či vaša strava nebola bohatá na sodík. Soľ môže totižto zadržiavať vodu v tele, čo môže viesť k vyššej hmotnosti.

# Hormonálne výkyvy

Kolísanie váhy môžu spôsobiť aj hormonálne zmeny. Počas ovulácie dochádza často k zadržiavaniu vody v tele, čo sa tiež odrazí na váhe. Táto nerovnováha nemá nič spoločné s vašou skutočnou hmotnosťou.

# Zloženie tela

pixabay

Priberáte aj napriek tomu, že máte pravidelný silový trénin? Nebojte sa, priberáte len svaly, ktoré zaberajú menej miesta ako tuky.  Je dôležité poznať percento svojho telesného tuku a sledovať, ako toto percento klesá a miesto neho pribúdajú svaly.

# Nevážte sa po cvičení

Po cvičení môže byť vaša telesná hmotnosť nižšia, za čo môže dehydratácia a nie skutočná strata hmotnosti. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo je dôležité nastaviť si správny čas a hodinu váženia.

# Nevážte sa po kalorickom jedle

pixabay

Ak ste si dopriali kalorické jedlo alebo ste práve po prehýrenej noci, rozhodne počkajte deň alebo dva a až potom obnovte proces váženia. Strava plná tuku, soli, cukru spolu s alkoholom môžu spôsobiť posun ručičky smerom dohora.

Poznáte ďalšie faktory, ktoré by sme mali zvážiť pred tým, ako sa postavíme na váhu? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: 7-dňový jedálniček, vďaka ktorému budete o 5 kilo ľahšia. Týchto 8 pravidiel dodržiavajú aj tibetskí mnísi a toto je tajomstvo ich vitality

                                                                                                                            Zuzu, brightside.me

Najnovšie články