Toto všetko by ste mali vedieť o výsledkoch z krvi. Najviac ma šokovalo zistenie, že krv je…

Banana

Rutinné vyšetrenie, pri ktorom vám odoberú malé množstvo krvi, väčšinou nijako zvlášť neprežívame. Zmysleli ste sa ale niekedy nad tým, čo všetko vedia lekári z krvi vyčítať? Ak sa vám nabudúce dostanú výsledky krvi do rúk, už budete múdrejší. Nasledujúce informácie sa vám môžu zísť.

en.wikipedia.org

Málo bielych krviniek, zvýšený bilirubín a zlé výsledky glukózy. Tieto, ale i iné termíny počujeme u lekára pomerne často, no vieme, čo presne znamenajú? Aby ste boli nabudúce v obraze alebo ste sa vyhli zbytočnej panike a strachu o svoje zdravie, prečítajte si nasledujúce informácie, ktoré sa dajú vyčítať z krvi.

Bilirubín

Rubín iste poznáme, no čo je to ten bilirubín, je už väčšia záhada. Bilirubín je odpadový produkt nášho metabolizmu, ktorý vzniká pri filtrovaní v krvi a tvorí sa prevažne v pečeni, slezine alebo kostnej dreni. Hodnota bilirubínu (celkového) by mala byť u dospelého človeka  3–17 μmol/l. Ak máte zvýšené hodnoty bilirubínu, často ide o ochorenia pečene, ktorá je preťažená. Hodnoty bilirubínu sú dôležité i u novorodencov, pri ktorých je vysoká hodnota tohto farbiva spájaná s rizikom žltačky.

Hemoglobín (Hb, HGB)

pixnio.com

Toto červené krvné farbivo tvorí až 35% objemu červených krviniek (erytrocytov) a je ich najdôležitejšou zložkou. Hemoglobín má na starosti prenos kyslíka a oxidu uhličitého z pľúc do organizmu a opačne. Normálna hodnota hemoglobínu u žien je 120 – 160 g/l, u mužov je to až 135 – 170 g/l. V prípade, že je vaša hodnota hemoglobínu nízka, ide najčastejšie o anémiu (chudokrvnosť), ale i o vnútorné krvácanie, prílišné diéty a vyčerpanie organizmu. Ani zvýšenie hemoglobínu nie je dobrým signálom a často je dôkazom o nesprávnom fungovaní srdca.

Počet trombocytov (Tr, PLT)

Trombocyty sú vlastne krvné doštičky, ktoré potrebujeme kvôli zrážanlivosti krvi. Pri ich nedostatku dochádza k prílišnej krvácavosti aj z maličkej rany, vzniku hematómov alebo petechie (malé červené bodky signalizujúce krvácanie do kože). Zvýšený počet býva známkou cirhózy pečene alebo tuberkulózy. Normálny výsledok počtu trombocytov sa pohybuje v tomto rozmedzí: 150 – 350 x 109/l.

Počet leukocytov (Leu)

Leukocyty sú vlastne biele krvinky, ktoré majú na starosti obranyschopnosť nášho organizmu. V prípade, že sme chorí sa ich počet zvyšuje, keďže tieto bunky bojujú napríklad so zápalom v našom tele. Vysoký počet bielych krviniek je teda indikátorom ochorenia a ich nízky počet je častý najmä po chemoterapii alebo pri zníženej produkcii v kostnej dreni. Hodnota by sa mala pohybovať v tomto rozpätí: 4 – 10 x 109/l.

Počet erytrocytov (Ery, RBC)

pixabay.com

Červené krvinky, pri ktorých zvýšená hodnota hovorí o poruchách obličiek, srdca, ale i pľúc, no môže znamenať i dehydratáciu. Normálne hodnoty erytrocytov sú u žien > 3,9Mil./µl a u mužov je to > 4,3Mil./µl

Glukóza

Táto látka je dôležitým rýchlym zdrojom energie pre naše telo. Asi už tušíte, že zvýšené hodnoty signalizujú diabetes, no glukóza vám stupne aj keď ste pred odberom neprišli nalačno. Vysoká hodnota sa tiež spája so zvýšenou činnosťou štítnej žľazy. Naopak, pri zvýšenom inzulíne alebo hladovke hodnoty glukózy významne klesnú pod normu. Ak ste pred odberom pili alkohol alebo telo nadmerne fyzicky zaťažili, taktiež môžete očakávať nízku hladinu glukózy. Ak sa vaše hodnoty pohybujú v tomto rozpätí, nemusíte sa ale obávať: 3,3 – 5,6 mmol/l.

Cholesterol

commons.wikimedia.org

Starý známy „strašiak“ mnohých ľudí. Najmä pri nadmernom zanášaní ciev (ateroskleróza) sú hodnoty cholesterolu nad normou. Upchaté cievy sú neskôr dôvodom infarktu myokardu alebo mozgových príhod, preto by ste si mali držať svoj cholesterol v norme. Dobrá hladina cholesterolu je 3,3 – 5,6 mmol/l.

Pozri aj: Tehotná Kate Middleton prekvapila svojím tancom. Chlpatý tanečník vojvodkyňu povykrúcal priamo na stanici

zdroj: babskeveci.sk (Jana L)

0
Komentovať